Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Twierdzy Toruń po raz pierwszy otwiera swoje drzwi

Marcin Zawadzki
Marcin Zawadzki
Twierdza Toruń
Twierdza Toruń Jacek Smarz
Wprawdzie otwarcie Muzeum Twierdzy Toruń zaplanowano dopiero na listopad, ale już w najbliższą sobotę będzie można obejrzeć z zewnątrz atrakcje, które są przygotowywane w obiekcie.

Na dzień otwarty Muzeum Twierdzy Toruń, które powstaje przy ulicy Dąbrowskiego obok dworca autobusowego, zaprasza w sobotę, 15 sierpnia w godzinach od 10 do 18.

Będzie można zajrzeć do:

  • l odlewni z widokiem na repliki historycznych armat;
  • l sali z repliką fortecznego karabinu maszynowego MG 08;
  • l sali z makietami obiektów fortecznych;
  • l sali z manekinami do dioramy z okresu walk o Toruń w 1813 roku;

Ponadto w kawiarni będzie można obejrzeć filmy ukazujące prace remontowe w Twierdzy.

Polecamy

Muzeum Twierdzy Toruń będzie udostępnione dla zwiedzających po raz pierwszy, ale - jak podkreślają organizatorzy drzwi otwartych - możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń jedynie z zewnątrz, bez możliwości wchodzenia do budynku.

Co to za muzeum?

Muzeum Twierdzy Toruń tworzone jest w dawnych koszarach fortecznych, zwanych Koszarami Bramy Chełmińskiej. W placówce prezentowana będzie tematyka związana z historią toruńskiej fortyfikacji od średniowiecza do zakończenia drugiej wojny światowej.

Muzeum Twierdzy Toruń będzie kolejnym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu. Podstawowym celem jego utworzenia jest zachowanie pozostałości jednej z najlepiej zachowanych warowni w Europie. Z faktu istnienia takich cudów w mieście nie zdaje sobie sprawy nawet wielu torunian.

Polecamy

Jak dowiadujemy się ze strony Muzeum Okręgowego, w poszczególnych salach przedstawione zostaną wszystkie rodzaje dzieł fortecznych występujące w Toruniu – w formie makiet, modeli czy wizualizacji komputerowych. Uzupełnieniem prezentowanych treści będą oryginalne eksponaty, w tym elementy wyposażenia, uzbrojenia oraz umundurowanie żołnierzy z poszczególnych okresów historycznych.

Toruń wojskiem stał

Osobna ekspozycja w Muzeum poświęcona będzie prezentacji historii najstarszego w Europie poligonu wojskowego oraz miejsc martyrologii, w tym obozu jenieckiego z lat 1939-45, którego historia jest mało znana.

Elementem ekspozycji będzie też historia garnizonu toruńskiego z lat 1920-39. Funkcjonowało w Toruniu w tym okresie czasu ponad 90 jednostek i instytucji wojskowych. Toruń był też największym ośrodkiem szkolnictwa wojskowego w kraju. Były tutaj szkoły wojskowe wszystkich rodzajów wojsk: lotnictwa, marynarki wojennej i wojsk lądowych.
W Muzeum będzie również miejsce na organizację wystaw czasowych i okolicznościowych oraz prezentację twierdzy toruńskiej współcześnie – aktualny stan poszczególnych dzieł fortecznych oraz sposób ich wykorzystania.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska