Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Belweder w Toruniu otwarty w majówkę! Miłośnicy fortyfikacji zapraszają na sprzątanie i zwiedzanie fortu Jakuba

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Ależ szykuje się gratka! 1 maja urzędnicy otworzą Belweder, opuszczony i zamknięty na cztery spusty od lat. Kto pomoże sprzątać zabytkowy Fort Jakuba przy ul. Sowińskiego, ten pozna jego sekrety: od lochów aż po same szczyty. Akcję organizuje Fundacja Forteczne Dziedzictwo z Torunia.
Ależ szykuje się gratka! 1 maja urzędnicy otworzą Belweder, opuszczony i zamknięty na cztery spusty od lat. Kto pomoże sprzątać zabytkowy Fort Jakuba przy ul. Sowińskiego, ten pozna jego sekrety: od lochów aż po same szczyty. Akcję organizuje Fundacja Forteczne Dziedzictwo z Torunia. Piotr Lampkowski / Małgorzata Oberlan
Wyjątkowa okazja czeka 1 maja wszystkich miłośników fortyfikacji i tych, którym na sercu leży los Belwederu w Toruniu. Opuszczony zabytkowy fort św. Jakuba urzędnicy otworzą, a Fundacja Forteczne Dziedzictwo zaprasza na sprzątanie i zwiedzanie.

-Jako fundacja zajmujemy się dbaniem o stan fortyfikacji, dlatego tegoroczne święto pracy postanowiliśmy uczcić w wyjątkowy dla nas sposób. Wyruszymy na pierwszomajowy pochód do Fortu Jakuba. Tyle, że zamiast transparentów zabierzemy ze sobą sprzęt porządkowy. Dzięki uprzejmości Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu mamy wyjątkową możliwość dokładnego zwiedzania na co dzień niedostępnego fortu - zapowiada Anna Lamers, założycielka i członkini zarządu Fundacji Forteczne Dziedzictwo z Torunia. I zaprasza do wielkiej, społecznej akcji!

Start: godzina 10.00, 1 maja. Zbiórka przed wejściem do fortu, ul. Sowińskiego.

Zabytkowy Belweder kolejny rok stoi pusty, tonie w śmieciach i zarasta

Zabytkowy fort św. Jakuba przy ul. Sowińskiego w Toruniu, od dekad nazywany Belwederem, niszczeje, ale wciąż ma potencjał. Po pierwsze jako atrakcja historyczna i turystyczna. Niestety, kolejny rok stoi pusty i brudny...

Zbudowany w latach 1828-1833 fort był jednym z pierwszych elementów obronnych Twierdzy Toruń. Wzniesiony jako samodzielna cytadela, otwarta od strony miasta, o rozpiętości 300 metrów, w punkcie centralnym mieścił trzykondygnacyjną, trzyskrzydłową reditę koszarową. W okresie międzywojennym stracił swoje pierwotne przeznaczenie: jego fosę zasypano, a część elementów budowli rozebrano.

W czasach PRL-u należący do miasta fort zaadaptowano na mieszkania, głównie socjalne. Przez dekady w symbiozie żyli tu lokatorzy, szczury i grzyb na ścianach. Pozostałe do dziś na murach graffiti nie pozostawiają też wątpliwości, że "rządziła tu Elana Toruń".

Kolejny rok Belweder stoi pusty. Niszczeje. Jego uroda i ogrom potrafią jednak zachwycić nie tylko miłośników fortyfikacji. Miasto od 7 lat obstaje przy tym, by powstało to Centrum Historyczne im. gen. Elżbiety Zawackiej, legendarnej cichociemnej i łączniczki AK. Na realizację gotowego projektu potrzebuje jednak minimum 100 mln zł, a dotacji dotąd - z różnych powodów - nie udało się urzędnikom pozyskać.

Niedawno Malwina Jeżewska, rzeczniczka byłego już prezydenta Michała Zaleskiego, przekazała "Nowościom", że miasto z planu stworzenia muzeum się nie wycofuje, ale... Pieniędzy nadal brak.

Polecamy

1 maja w Belwederze - kto pomoże sprzątać, pozna jego sekrety!

-Jeżeli chcesz świętować z nami, a jednocześnie przyczynić się do poprawy stanu obiektu historycznego, niegdyś mającego znaczenie obronne dla miasta, to zapraszamy serdecznie na pierwsze prace porządkowe w Twierdzy Toruń - ogłosili miłośnicy fortyfikacji.

Fundacja Forteczne Dziedzictwo z Torunia zapewni tego dnia: konsultacje historyczne z ekspertami od fortyfikacji,
zwiedzanie wszystkich zakamarków fortu (można, a nawet trzeba robić zdjęcia!), spacer historyczny po Forcie Jakuba. Ale, uwaga! Coś za coś - nie można przyjść tylko na zwiedzanie, trzeba pomóc sprzątać.

Społecznicy zapewnią przybyłym także rękawiczki, worki na śmieci i odbiór odpadów (segregacja) oraz miłą atmosferę i coś słodkiego w trakcie prac. - Warto zabrać ze sobą, jeśli ktoś posiada: łopaty, wiadra, miotły (jak nie macie nic nie szkodzi), latarkę (najpraktyczniejsza będzie ta na czoło), dobry humor, termos, znajomych, przyjaciół i rodzinę - dodają miłośnicy fortyfikacji.

Adres zbiórki: ul. Generała Józefa Sowińskiego (przed bramą fortu). 1 maja, godzina 10.00.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska