Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na oddziale hematologii szpitala miejskiego w Toruniu wykonywanych jest więcej przeszczepów

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Rok działalności Toruńskiego Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy przy Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku podsumowano podczas konferencji w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim przy ulicy Batorego
Rok działalności Toruńskiego Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy przy Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku podsumowano podczas konferencji w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim przy ulicy Batorego Grzegorz Olkowski
Od roku przy Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu powstało Toruńskie Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy. Jakie są efekty jego działalności?

Zobacz także wideo: Jak działa nowa Pracownia Kardiologii Inwazyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu?

od 16 lat

Toruńskie Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy to kolejny etap rozwoju Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim przy ulicy Batorego. Zaczęło działać w marcu 2023 roku. Celem centrum to prowadzenie diagnostyki i leczenia chorych na choroby nowotworowe krwi oraz stworzenie nowej jakości leczenia pacjentów chorujących na szpiczaka mnogiego poprzez kompleksowe podejście do tego złożonego nowotworu, na miarę XXI wieku. Koordynatorem tej jednostki jest dr n. med. Grzegorz Charliński, kierownik wspomnianego oddziału. Tę drugą funkcję objął kilka miesięcy wcześniej. Wrócił na oddział po kilkuletniej przerwie. W 2017 roku przeprowadził tu pierwsze procedury przeszczepu szpiku.

Hematologia w szpitalu miejskim w Toruniu: chorzy mają tu szeroką opiekę

W piątek 15 marca w szpitalu miejskim podsumowano rok działalności Toruńskiego Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy. Przy tej okazji zorganizowano konferencję „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu”.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

- Utworzenie centrum to była bardzo dobra i potrzebna inicjatywa - podkreśla Justyna Wileńska, dyrektor szpitala. - Świętujemy jednak nie tylko pierwszą rocznicę powstania centrum, ale także setny przeczep szpiku w szpitalu miejskim. To stu pacjentów, którym udało się pomóc i uratować życie. Są z nami i czują się świetnie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ciężka praca oddziału z dr. Grzegorzem Charlińskim na czele.

Na czym polega przeszczep w leczeniu szpiczaka? Najpierw od pacjenta pobierane są zdrowe komórki krwiotwórcze. Pozostałe, a zwłaszcza te "skażone" nowotworem, są likwidowane podczas chemioterapii. Wszczepiane zdrowe komórki odtwarzane są w oparciu o komórki wcześniej pobrane.

- To najbardziej skuteczna metoda likwidacji komórek szpiczakowych - mówi prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak, który 40 lat temu, jako pierwszy w Polsce przeprowadził allogeniczny przeszczep szpiku, czyli od innej osoby. - W szpitalu miejskim w Toruniu chorzy mają świetne warunki dzięki zapewnieniu opieki ortopedów, kardiologów, neurologów. To bardzo ważne, bo szpiczak powoduje powoduje powikłania dotyczące różnych narządów: kości, serca, nerek, a także zaburzenia ogólnoustrojowe,

Hematologia w szpitalu miejskim w Toruniu: wykonywane są coraz trudniejsze zabiegi

Przeszczepy allogeniczne w przyszłości być może także będą wykonywane na oddziale hematologii w szpitalu miejskim. Teraz jego personel cieszy się z osiągnięć ostatnich miesięcy. Po zmianach na oddziale, które nastąpiły w połowie 2022 roku, pierwszy przeszczep przeprowadzono 30 grudnia tamtego roku. W roku 2023 były tu 23 transplantacje.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

- Wcześniej w skali roku w tym ośrodku nie wykonywano tylu przeszczepów. Naszymi pacjentami są głównie chorzy z Torunia i okolicy. Dzięki współpracy z Fundacją Leczenia Szpiczaka staliśmy się też jednak ośrodkiem ogólnopolskim. Podejmujemy się także trudniejszych zabiegów. Takim był przeszczep u chorego z niewydolnością nerek - dodaje dr Grzegorz Charliński.

Co roku tylko w województwie kujawsko-pomorskim przybywa około 100 nowych pacjentów, u których zdiagnozowano szpiczaka plazmocytowego. To nowotwór złośliwy krwi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska