Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Rubinkowie i Skarpie trwa wymiana przestarzałych wind

Michał Malinowski
Pod koniec grudnia nowa winda pojawiła się m.in. w wieżowcu przy ul. Konstytucji 3 Maja 20
Pod koniec grudnia nowa winda pojawiła się m.in. w wieżowcu przy ul. Konstytucji 3 Maja 20 Michał Malinowski
Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Wymiana często jest podyktowana tym, że do 20- i 30-letnich dźwigów nie produkuje się już podzespołów zamiennych.

Z końcem ubiegłego roku na Skarpie - a dokładniej: w wieżowcach przy ul. Konstytucji 3 Maja 20 i Szosie Lubickiej 160A - pojawiły się dwie nowiutkie windy. Jak zaznacza Michał Jasiński, rzecznik prasowy SM „Na Skarpie”, najczęstsze usterki w windach to uszkodzone żarówki, zużyte elementy prowadzące kabinę, oraz dewastacje, które powodują zatrzymanie pracy dźwigu. Często wymienia się także zużyte elementy napędu, jak liny, koło cierne, silnik czy przekładnia. - Wymiana dźwigów podyktowana była dużym stopniem zużycia napędu i elementów sterowania – informuje Michał Jasiński. - Koszt przywrócenia dźwigu do stanu zapewniającego dopuszczenie do użytkowania przez Urząd Dozoru Technicznego byłby zbyt duży. Nowe dźwigi są energooszczędne, mniej awaryjne i bardziej komfortowe. Kabiny przystosowane są do przewozu osób niepełnosprawnych, posiadają również łączność telefoniczną zapewniającą szybką reakcję serwisu na ewentualną awarię.
W tym roku SM „Na Skarpie” planuje wymianę sześciu dźwigów w budynkach przy ul. Mossakowskiego 2A, Szosa Lubicka 156D, Kosynierów Kościuszkowskich 9, Ligi Polskiej 14, Konstytucji 3 Maja 13E oraz Kolankowskiego 4B.
Na Rubinkowie spółdzielnia przystąpiła do wymiany dźwigów osobowych w najstarszych budynkach przed trzema laty. W ciągu roku jest wymienianych zazwyczaj od 10 do 13 wind (w tym będzie to 11), natomiast w sumie wymieniono już 33 dźwigi. W nowych dźwigach zastosowano energooszczędne podzespoły, jak napęd bezreduktorowy zapewniający energooszczędność i cichą bez wibracji pracę oraz łagodny start i zatrzymywanie oraz oświetlenie diodowe typu „Eko”.
- Zużycie energii elektrycznej przez windę zredukowane zostało o ponad 50 proc. w stosunku do większości zainstalowanych dźwigów w Polsce - wyjaśnia Halina Kowalska, rzecznik prasowy SM „Rubinkowo”. - Kabiny są bardzo estetyczne i bezpieczne, są wyposażone w wielofunkcyjny panel sterowania. W razie awarii nastąpi automatyczne połączenie kabiny z ekipami konserwacyjnymi. Instalujemy automatyczne drzwi szybowe i kabinowe z płynnym napędem oraz kurtyną świetlną. Oprócz wentylacji mechanicznej, kabiny posiadają wentylację grawitacyjną, natomiast drzwi kabinowe i progi drzwi szybowych są wykończone ze stali nierdzewnej.
Pozostałe dźwigi są poddane konserwacji. W celu zapewnienia sprawności urządzeń przez cały okres eksploatacji przewidziany przez producenta, spółdzielnia wykonuje również całodobowy nadzór techniczny (pogotowie dźwigowe), usuwanie usterek i skutków dewastacji oraz przygotowanie dźwigu do badań UDT. - Mam nadzieję, że mieszkańcy Rubinkowa zadowoleni są z nowych dźwigów i przede wszystkim czują się w nich bezpiecznie - dodaje Halina Kowalska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska