Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wieżowcu przy ulicy Konstytucji 3 Maja 13 powstaje mural. Pierwsze efekty już widać

Michał Malinowski
Prace przy muralu na bloku przy ulicy Konstytucji 3 Maja trwają. Zakończenie jest planowane na koniec października.
Prace przy muralu na bloku przy ulicy Konstytucji 3 Maja trwają. Zakończenie jest planowane na koniec października. Sławomir Kowalski
Ten wielkoformatowy malunek będzie przedstawiał historię osiedla Na Skarpie połączoną z promocją treści proekologicznych. Całość ma być gotowa do końca października.

Projekt został wybrany do realizacji z tegorocznego budżetu obywatelskiego. Jego wartość to 40 tys. zł. Czuwa nad nim fundacja Prometheus, a wykonawcą jest znany toruński artysta Andrzej Poprostu, który ma na koncie sporo podobnych prac w Polsce, m.in. przy ulicy Gagarina w Toruniu.
[break]

Mural z historią Skarpy w pigułce powstaje na ścianie wieżowca przy ul. Konstytucji 3 Maja 13. Inspiracją były m.in. spotkania z mieszkańcami osiedla.

- Jesteśmy w trakcie prac, a zakończenie jest przewidziane na koniec października - mówi Justyna Kacprzak, prezes fundacji Prometheus. - Zadanie zostanie połączone z wykonaniem krótkiego filmu, reportażu dokumentującego pracę i zachęcającego do jej zobaczenia przez mieszkańców i turystów. Pogoda nam dopisuje, więc wszystko powinno zakończyć się pomyślnie.

Fundacja realizuje długoterminowy projekt Eko Street Art, promujący treści proekologiczne na ulicach Torunia. Ich prace są widoczne na ulicach Grudziądzkiej oraz Bema. Mural na Skarpie to trzecie tego rodzaju przedsięwzięcie, które oprócz tematyki ekologicznej nawiązuje do wątków historycznych osiedla.

- Mural jest zlokalizowany przy wylocie ulicy w kierunku autostrady, więc z pewnością zwiększy to atrakcyjność Skarpy jako osiedla. Każdy poziom to jedna dekada. Będzie to taka uszeregowana retrospekcja, rozpoczynająca się od lat 70. do czasów współczesnych.
Plany fundacji sięgają zakładają kolejne takie prace. W budżecie obywatelskim na 2015 rok znalazł się projekt stworzenia pierwszej muralowej ścieżki edukacyjnej w Europie, ale w głosowaniu wybór padł na inną inicjatywę z listy lokalnej na Skarpie.

- Chcieliśmy stworzyć muralową ścieżkę ekologiczną na blokowisku, ale Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska odmówił nam dofinansowania. W budżecie partycypacyjnym projekt znalazł uznanie w oczach części mieszkańców. W tej chwili jesteśmy na etapie poszukiwania pieniędzy - dodaje Justyna Kacprzak.

Projekt fundacji przewiduje utworzenie trasy złożonej z pięciu murali podnoszących świadomość ekologiczną dzieci i dorosłych.

- Plan jest taki, aby z kilku murali stworzyć ścieżkę. Nauczyciele mogliby wyprowadzić dzieci ze szkół i poprowadzić obok murali, gdzie czekałyby na nich zagadki do rozwiązania. Chodzi o to, aby odciągnąć dzieci od tradycyjnej lekcji w ławce - mówi Justyna Kacprzak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska