Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na zwiedzanie nocą moda wiedzy i radości doda! [NOC MUZEÓW]

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Z lewej obraz Zdzisława Beksińskiego z wystawy w Muzeum Okręgowym w Toruniu, z prawej zdjęcia  Marisa Locmelisa z galerii ZPAF
Z lewej obraz Zdzisława Beksińskiego z wystawy w Muzeum Okręgowym w Toruniu, z prawej zdjęcia Marisa Locmelisa z galerii ZPAF
W sobotę wieczorem za darmo obejrzymy wystawy, weźmiemy udział w grach, zabawach, wykładach i pokazach.

„Jak żona gotuje, mężowi smakuje”, „Czysta woda zdrowia doda”. Z czym się państwu kojarzą te hasła? Oczywiście, z haftowanymi ręką prababci makatkami.

Właśnie te naiwne obrazki z łabędziami, gospodyniami w fartuszkach i - koniecznie - umoralniającym napisem są tematem nowej wystawy w toruńskim Muzeum Etnograficznym. „Mądrości i gadki z kuchennej makatki” będą też motywem przewodnim Nocy Muzeów w tej placówce w sobotę. Będzie się można wyżyć aktorsko biorąc udział w scenkach wprost z haftowanego obrazka albo rękodzielniczo - wyszywając makatki. Będzie można przerabiać dawne lub wymyślać nowe hasła do makatek („Obiad z mikrofali każdy mąż pochwali”?). Dzieci zasiądą do makatkowych kolorowanek i posłuchają ludowych bajek.

Na noc w Muzeum Etnograficznym warto zabrać aparat fotograficzny, a także bawełnianą koszulkę lub płócienną torbę, na której można będzie sobie nadrukować makatkową złotą myśl.

Malarze i tropiciele

„Od przedmiotów codziennego użytku do wysokiej klasy dzieł sztuki” to hasło przewodnie sobotniej nocy w toruńskim Muzeum Okręgowym. Od godz. 18 do północy będzie można za darmo odwiedzić wszystkie oddziały muzeum. O wystawach opowiedzą ich kuratorzy. Wśród tych wystaw znajdzie się najnowsza, otwarta dzień wcześniej w Ratuszu Staromiejskim stała ekspozycja „Malarstwo i rzeźba polska od 1945 do 2010 roku w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu” złożona z dzieł takich tuzów polskiej sztuki jak Tadeusz Kantor, Andrzej Wróblewski, Zdzisław Beksiński, Władysław Hasior, Jerzy Duda-Gracz. Z kuratorskim komentarzem tę wystawę będzie można zobaczyć o godz. 19.30 i 21.30. Poza tym w głównym budynku muzeum będzie można m.in. poznać tajniki intarsji, czyli zdobienia drewnem

Muzeum Toruńskiego Piernika tym razem zaprasza nie tylko na warsztaty pieczenia słynnych ciastek, ale i na prelekcję o dawnych opakowaniach pierników (o godz. 19 i 22.30). W Kamienicy pod Gwiazdą będzie można spotkać się z Maciejem Płotkowiakiem, kolekcjonerem japońskiego uzbrojenia (godz. 19 i 21.30). Muzeum Historii Torunia zaprosi nie tylko na prelekcje, ale i na grę edukacyjną pt. „Tropiciele przeszłości”. Ci, którzy odwiedzą Dom Mikołaja Kopernika, wydrukują sobie kartę z najsłynniejszego dzieła patrona placówki - „O obrotach...” (godz. 18, 20 i 22).

W Muzeum Podróżników znawczyni współczesnej sztuki afrykańskiej Małgorzata Baka-Theis z UMK przybliży dzieła pokazywane na wystawie malarstwa i rzeźby z Tanzanii i Mozambiku.

Z fotografiami do oceny

Rysunki z natury i wbrew naturze, animowane i przestrzenne, a także... rysunkowe mistyfikację autorstwa 120 młodych artystów z kilku krajów znajdą się na VII Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego w „Wozowni”. Ta wystawa otwarta zostanie w przeddzień Nocy Muzeów, ale w sobotni wieczór będzie ją można oglądać w towarzystwie kuratora (godz. 19). „Wozownia” zaprasza w sobotę do godz. 22

W sobotnią noc warto zajrzeć też pod jeden z najnowszych adresów na kulturalnej mapie Torunia - do Małej Galerii Fotografiki ZPAF przy ul. Różanej 1. Od godz. 18 do północy można tu będzie oglądać wykonane z użyciem rzadkich, szlachetnych technik fotografie Raimo Lielbriedisa i Marisa Locmelisa z Łotwy. O wystawach i niezwykłych technikach opowiadać będzie sześcioro artystów fotografików, którzy ponadto chętnie udzielą rad początkującym amatorom fotografii. Warto przynieść swoje prace - na pendrive’ie, wydruki albo odbitki - by pokazać je fachowcom.

Warto wiedzieć: Co, Gdzie, kiedy?

Imprezy pod hasłem „Słodka gadka szmatka” w toruńskim Muzeum Etnograficznym - godz. 18.00-22.00. Wystawa „Burak z cukrem. Historia i konteksty” - do 23.00.

Cykl imprez we wszystkich oddziałach toruńskiego Muzeum Okręgowego pt. „Od przedmiotów codziennego użytku do wysokiej klasy dzieł sztuki” - godz. 18.00-24.00. Szczegółowy program: www.muzeum.torun.pl.
(na warsztaty pieczenia pierników obowiązują zapisy do godz. 15.00 w piątek, tel. 56 660 56 45, 56 660 56 89).

Noc Muzeów w Galerii Sztuki „Wozownia”, godz. 16.00- 22.00.

Noc Muzeów w Małej Galerii Fotografiki Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Związku Polskich Artystów Fotografików przy ul. Różanej 1, godz. 18.00-24.00.

Noc Muzeów w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym, godz. 19.00- 24.00.

Na wszystkie imprezy Nocy Muzeów wstęp jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska