Nabór do toruńskich przedszkoli miejskich. Kiedy startuje? Co z dziećmi, które nie mają obowiązkowych szczepień?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Kryterium dotyczące obowiązkowych szczepień przy tegorocznej rekrutacji nie będzie jeszcze obowiązywać
Kryterium dotyczące obowiązkowych szczepień przy tegorocznej rekrutacji nie będzie jeszcze obowiązywać Dariusz Bloch
Elektroniczny nabór do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w toruńskich podstawówkach rozpoczyna się 22 lutego. I choć parlamentarzyści od miesięcy pracują nad prawem blokującym niezaszczepionym dzieciom drogę do publicznych placówek, to gotowych przepisów wciąż nie ma. Rekrutacja odbędzie się więc w oparciu o stare zasady.

Nabór do toruńskich przedszkoli miejskich: Obowiązkowe szczepienie dla dzieci?

Fakt posiadania wszystkich obowiązkowych szczepień ma być jednym z ważnych kryteriów przy naborze do publicznych żłobków i przedszkoli. Do sprawy, którą już jakiś czas temu zgłoszono jako projekt obywatelski, pod koniec ubiegłego roku wrócili senatorowie. Projekt zakłada, że jednym z kryteriów przyjęcia kandydata do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego będzie przedłożenie zaświadczenia o posiadaniu przez kandydata wymaganych przepisami obowiązkowych szczepień ochronnych lub zaświadczenia potwierdzającego przeciwwskazania do szczepień przeprowadzanych zgodnie z harmonogramem wynikającym z obowiązujących przepisów.

Zobacz wideo: Powrót do szkół w reżimie sanitarnym.

Nowe prawo o naborze do przedszkoli miejskich

Wciąż jest to jednak melodia przyszłości, bo nowego prawa nie ustanowiono.

- Czekamy na rozwiązania systemowe w sprawie obowiązkowych szczepień najmłodszych, które dotyczyć będą całego kraju. Tegoroczna rekrutacja do przedszkoli odbędzie się w oparciu o dotychczas obowiązujące zasady - informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Tu podstawę przy naborze stanowią tzw. kryteria ustawowe, a dopiero potem warunki postawione rodzicom przez gminę. Według tych pierwszych promowane są dzieci z rodzin wielodzietnych, maluchy samotnych bądź niepełnosprawnych rodziców oraz te z pieczy zastępczej.

Toruń: Warunki dla rodziców dzieci starających się o miejsce w przedszkolu

W 2017 roku władze Torunia w specjalnej uchwale określiły dodatkowe warunki dla rodziców dzieci ubiegających się o miejsca w publicznych przedszkolach. To przede wszystkim meldunek na terenie miasta. Liczyć się będzie także zatrudnienie rodziców lub pobierana przez nich nauka w trybie dziennym. Pod uwagę brana będzie też m.in. bliskość przedszkola od miejsca zamieszkania dziecka lub miejsca pracy rodziców oraz deklaracja, że maluch będzie korzystał z oferty placówki przez co najmniej osiem godzin dziennie. I w tym przypadku – pod rygorem odpowiedzialności karnej – rodzice będą musieli potwierdzić, że spełniają stawiane im warunki.

Spełnienie tych kryteriów należy udokumentować, prezentując m.in. kopię pierwszej strony zeznania podatkowego, zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu lub zaświadczenie o wykonywaniu pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej, zaświadczenie szkoły i uczelni potwierdzające naukę w trybie stacjonarnym.

Nabór do przedszkoli w Toruniu : Kiedy startuje? Oto ważne terminy

Składanie wniosków o przyjęcie wraz z dodatkowymi dokumentami rozpoczyna się 22 lutego i trwać będzie do 10 marca. 6 kwietnia punktualnie w południe rodzice poznają listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do wybranych placówek. Do 14 kwietnia będą musieli potwierdzić, że ich dziecko będzie chodzić do danego przedszkola. Rodzice, których maluchy nie dostaną się do przedszkoli, będą mieli prawo domagać się pisemnego uzasadnienia odmowy przyjęcia. Na tej podstawie mogą potem składać odwołanie.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Demokratyczne państwo,ale jak się nie zaszczepisz,to...brak słów-kretyni,półdebile,zwykłe chłopki i puste dziewoje zwane posłami i posłankami decydują za ludzi...po świętach wyjeżdżam-chociaż finansowo się odkuję..

Dodaj ogłoszenie