MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego wręczone

Mirosława Kruczkiewicz
Juli Zeh i Magdalena Tulli Nagrodę Literacką Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego odebrały z rąk nadburmistrza Getyngi Rolfa-Georga Kohlera oraz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przewodniczącego Rady Miasta Marcina Czyżniewskiego
Juli Zeh i Magdalena Tulli Nagrodę Literacką Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego odebrały z rąk nadburmistrza Getyngi Rolfa-Georga Kohlera oraz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przewodniczącego Rady Miasta Marcina Czyżniewskiego Grzegorz Olkowski
Już po raz 22. partnerskie miasta uhonorowały wybitną twórczość literacką. Toruńsko-getyńskie wyróżnienie tym razem trafiło do dwóch pisarek.

Mróz, dorożki i stare mury Krakowa wyłaniające się z gęstej mgły - to pierwszy obraz Polski, jaki pozostał w pamięci niemieckiej pisarki Juli Zeh, która przed laty postanowiła spędzić tu sylwestra. Do Krakowa potem wróciła. Tu pisała swą pierwszą książkę - „Orły i Anioły”. Pięknej, z miłosną historią w tle, opowieści o tym pobycie wysłuchali z ust samej autorki uczestnicy uroczystości wręczenia jej Nagrody im. Lindego, przy okazji dostając próbkę jej literackiego talentu.

Zobacz także: W tych miejscach w naszym regionie podobno straszy [galeria]

W sedno czasu

- Polska na zawsze pozostanie dla mnie miejscem romantycznym, tutejsi ludzie istotami z bajki, a język muzyką - mówiła niemiecka pisarka odbierając nagrodę. - Od tamtego mojego pobytu w Polsce minęło prawie 20 lat. Trudno uwierzyć, jak wiele się tutaj zmieniło. Widać rozwój, widać Europę, widać demokrację. Dziś może wydawać się, że Europa jest na końcu wspólnej drogi i że spiętrzyły się przeszkody nie do pokonania. Ale nie dajmy się otumanić - demokracja nie jest gwarancją stale rosnącego szczęścia, ona daje nam wielką szansę na rozwój, o którą czasem trzeba zawalczyć.

Pisarstwo Juli Zeh przybliżył dr Heinz-Peter Preusser.

- Pani Zeh trafia w sedno czasu, jest mu wręcz poraża-jąco współczesna. Jej twórczość obejmuje obszerne powieści, sztuki teatralne, rozprawy prawnicze, w tym doktorat, teksty eseistyczne, książki dla dzieci. Pisarka jest obecna w dużych gazetach, pisze też listy otwarte. To intelektualistka dawnego formatu.

Zobacz także: Gwara toruńska. Czy znasz znaczenie tych słów? [TEST]

Bolesna dziwność świata

- Gdy rodził się pomysł tej nagrody, po raz pierwszy jechałam do Niemiec, na spotkanie autorskie - wspominała druga laureatka Nagrody im. Lindego, polska pisarka Magdalena Tulli. - Poznałam tam ludzi, z którymi rozmawialiśmy o literaturze, życiu, o winie i byciu ofiarą. Świetnie się porozumieliśmy. Poczułam się... uzdrowiona z lęku. Chciałabym żyć w świecie, który w ludziach widzi ludzi, a nie przeszkody. Ta nagroda jest wyrazem wspólnoty większej od wspólnot narodowych. Samuel Bogumił Linde działał na rzecz porozumienia. Nie udało się to jego pokoleniu i następnym, ale bez tych wysiłków świat byłby gorszy.

Wielki ekologiczny piknik organizowany przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska odbywa się po raz 10!Czytaj także: Szuka ich policja! Sprawdź czy nie są twoimi sąsiadami? [ZDJĘCIA]Jubileuszową edycję postanowiono zorganizować na Bulwarze Filadelfijskim, który aktualnie jest zamknięty dla ruchu samochodowego. W efekcie kierowcy, którzy poruszają się ulicą Warszawską muszą liczyć się z tym, że przyjdzie im spędzić kilkanaście minut w korkach.  Koniecznie zobacz: Tłumy na "Wiedźminie" w fontannie Cosmopolis [ZDJĘCIA]W programie: warsztaty, spotkania, ekologiczne jedzenie, zabawy dla dzieci, joga i sporo dobrej muzyki. Warto zabrać ze sobą leżaki i koce!Godz. 9 Joga na trawieGodz. 10 Początek śniadaniaGodz. 10.05 Toruński Kwartet SmyczkowyGodz. 12.30 Tomasz KrzemińskiGodz. 17 Piosenki Wojciecha MłynarskiegoGodz. 21 Julia Marcell

Śniadanie na trawie 2017 [PROGRAM+FOTORELACJA]

Wyjątkową i urzekającą nazwał twórczość Magdaleny Tulli dr hab. Radosław Sioma, wygłaszając laudację na jej cześć.

- Czytelnik, który zadowala się lekturą łatwą i przyjemną, w tych utworach się nie rozsmakuje. Myślę, że dużo łatwiej przyjmują je ci, którzy potrafią czytać tak, jak słucha się muzyki. Sam będę wracał do tych książek, które czasem mają w sobie coś z malarstwa surrealistów a czasem z dzieł Hieronima Boscha i dzięki którym odczucie bolesnej dziwności świata znajduje swój poetycki, uniwersalny wyraz.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska