Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbezpieczniejsze miasto?

Karolina Rokitnicka
Wskaźnik zagrożenia przestępczością nasze miasto ma najniższy w województwie i według statystyk jest najbezpieczniejsze.

Wskaźnik zagrożenia przestępczością nasze miasto ma najniższy w województwie i według statystyk jest najbezpieczniejsze.

W 2011 roku w naszym mieście odnotowano 148 przestępstw. W kolejnym roku było ich już 336. Ponad połowa z nich miała charakter kryminalny. Odnotowano ponad 50 kradzieży, w tym 20 z włamaniem. 13 razy uszkodzono mienie. Były też trzy rozboje i 10 bójek. Liczebność tych zdarzeń jest podobna do ubiegłego roku. Znacznie wzrosła natomiast liczba przestępstw narkotykowych. W 2011 roku było ich 13, ale rok później już 45. Spadła natomiast liczba ujawnionych przestępstw gospodarczych ze 116 w 2011 roku do 44 (w 2012). Nieco wzrosła zaś liczba pijanych kierowców - z 64 do 71.

- Ogólna liczba przestępstw wzrosła sporo. Jednak mamy dużą wykrywalność. W 2012 roku w naszym powiecie wyniosła ona aż 84,5 proc i jest tylko o 0,4 proc. niższa niż w roku 2011. To jeden z lepszych wyników w województwie - poinformował zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Rypinie mł. insp. Jarosław Nowatkowski, który w ubiegłym tygodniu podczas sesji Rady Miasta przedstawił analizę stanu bezpieczeństwa i porządku miasta.

Według policjantów stan bezpieczeństwa i porządku publicznego najlepiej można ocenić na podstawie liczby wszczętych postępowań przygotowawczych, czyli zgłoszonych przestępstw. Tych w roku 2012 było 642, czyli o 30 przestępstw mniej niż przed rokiem.

Na podstawie tych danych specjaliści Komendy Wojewódzkiej robią badania i wyliczają wskaźniki zagrożenia przestępczością. To potencjalne zagrożenie w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców.

- W naszym mieście na 10 tysięcy mieszkańców zdarzają się 174 przestępstwa. Okazuje się, że jest to najniższe zagrożenie w całym województwie. W zestawieniu najgorzej wypadła Bydgoszcz, gdzie wskaźnik wyniósł 356 czynów zabronionych - mówił Jarosaw Nowatkowski.

Policjanci przeanalizowali też liczbę zdarzeń drogowych. Rok 2012 był lepszy od poprzedniego. Jednak na drogach zginęły trzy osoby. Funkcjonariusze wypisali ponad 5400 mandatów, czyli o około 600 mniej niż w 2011 roku. Pouczyli ponad 1800 kierowców, zatrzymali ponad 800 dowodów rejestracyjnych i zatrzymali 42 prawa jazdy.

W trakcie spotkania inspektor wysłuchał propozycji dotyczących poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Rypina. Radni wnioskowali o większą liczbę patroli pieszych. - Te patrole naprawdę są. Policjanci dwa razy w tygodniu pełnią je wraz ze strażnikami miejskimi. W dzisiejszych czasach, by policjant był skuteczny, musi być też szybki i do tego niezbędny jest samochód - wyjaśniał Jarosław Nowatkowski.

Zastępca komendanta przekazał uczestnikom spotkania ankietę przygotowaną przez Komendę Główną. Ma ona pokazać jakie są oczekiwania społeczne wobec rypińskich funkcjonariuszy. <!** reklama>

Na sesji poruszono także temat budowy nowej komendy dla rypińskich policjantów.

- Projekt przewiduje budowę obiektu wartego 15 milionów złotych. Liczę, że samorządy wesprą policję. Nadal otwarta jest kwestia lokalizacji nowej komendy. Mamy informację, że najprawdopodobniej właściciele budynku po „energetyku” będą chcieli go sprzedać w przyszłym roku. Może adaptacja tego budynku na potrzeby policji, zakończyłaby dyskusję na temat wyboru odpowiedniej działki pod komendę - mówił zastępca komendanta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska