Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najnowszy budżet obywatelski Torunia - lista z pewniakami

Artur Olewiński
W przyszłym roku w Toruniu zrealizowane zostaną pomysły warte 6,6 mln złotych
W przyszłym roku w Toruniu zrealizowane zostaną pomysły warte 6,6 mln złotych Agata Rutkowska
Wartość projektów na listach dla Czerniewic, Kaszczorka i Skarpy jest niższa od puli pieniędzy zarezerwowanej dla tych dzielnic. Ostrej konkurencji można się za to spodziewać na Rubinkowie.

W przyszłym roku w Toruniu zrealizowane zostaną pomysły warte 6,6 mln złotych. Większą część tej sumy - 4,62 mln zł - torunianie zagospodarują na swoich osiedlach. Za pozostałe 1,98 mln zł wykonane zostaną zadania ogólnomiejskie.
Tych do wyboru mamy w tym roku 30, a lokalnych 89 - w sumie 119. O tym, które z nich wygrają i doczekają się urzeczywistnienia, zadecydujemy w głosowaniu pomiędzy 20 a 29 czerwca. Jak zwykle głosy będzie można oddawać bezpośrednio - w wyznaczonych punktach, korespondencyjnie - do Urzędu Miasta, oraz elektronicznie - w internecie. Na co zagłosujemy?
- Dominują projekty związane z tematyką sportową - 54 proc. Sporo jest też projektów drogowych - 32 proc.Więcej niż przed rokiem jest zadań związanych z integracją mieszkańców, jak festyny i imprezy osiedlowe - 6 proc. - wylicza Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta.[break]
Największy wybór projektów będą mieli mieszkańcy Rubinkowa - 16 propozycji, a najmniej Kaszczorka - 3. W przypadku tego drugiego, a także Czerniewic oraz Skarpy i tak wszystko jest jasne jeszcze przed głosowaniem. Wszystko dlatego, że zgłoszone projekty są warte mniej niż suma, którą miasto przydzieliło tym osiedlom w ramach partycypacji. Oznacza to, że pomysły, które przeszły wstępną weryfikację na pewno zostaną zrealizowane.
Zupełnie odmienna sytuacja jest na wspomnianym Rubinkowie, Stawkach czy Wrzosach, gdzie wartość projektów jest wyższa od przyznanej puli o około 1 milion złotych. Tak samo jest na liście ogólnomiejskiej. Urzędnicy uzupełnili ją w tym roku o zadania, które w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego wywoływały spore kontrowersje.
- Jeżeli wniosek dotyczył np. wymiany szkolnych ławek lub ogrodzenia, to uznawaliśmy, że zawierały się w nim statutowe zadania takiej placówki - mówi Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta. - Takich wniosków było około 10 i w takich przypadkach sfinansowanie ich powinno odbywać się poza budżetem obywatelskim.
Listy projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego będziemy publikować w „Nowościach”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska