Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Natura, pieczęcie i haft

Anna Krzesińska
Choć placówka będzie nieczynna w najbliższą sobotę i niedzielę, to już w świąteczny poniedziałek udostępni część swoich zbiorów zwiedzającym.

Choć placówka będzie nieczynna w najbliższą sobotę i niedzielę, to już w świąteczny poniedziałek udostępni część swoich zbiorów zwiedzającym.

<!** Image 2 align=right alt="Image 170727" sub="Jeden z pejzaży Liao Ci Fu, prezentowanych w Kamienicy pod Gwiazdą / Fot. Archiwum">W jednym z oddziałów - Kamiennicy pod Gwiazdą - można oglądać wystawę „Góry i woda” - pejzaże Liao Ci Fu.

- Artysta maluje pejzaże w tradycyjnej chińskiej manierze. Jego obrazy prezentują potężne i onieśmielające wizje natury, przepełnione jednocześnie romantyzmem. Są one odzwierciedleniem pięknej i wyjątkowej tajwańskiej natury - mówi Katarzyna Paczuska z Muzeum Okręgowego. - Na zwojach malarskich podziwiać można wysokie góry, zapierające dech w piersiach przepaście, rwące rzeki, potężne wodospady i strzeliste drzewa.

W kolejnym oddziale placówki - Domu Mikołaja Kopernika - można z kolei obejrzeć ekspozycję „Ekslibris kopernikański”. Jest to kontynuacja cyklu prezentacji zbiorów kopernikańskich. Oprócz zbioru malarstwa, rzeźby i medali związanych z Mikołajem Kopernikiem w Muzeum Okręgowym znajduje się również spora kolekcja grafiki o tematyce kopernikańskiej, w tym zbiór ekslibrisów (ozdobna pieczęć do oznaczenia księgozbioru).

<!** reklama>- Wśród wielu autorów eksponowanych ekslibrisów wymienić trzeba przede wszystkim związanego z Toruniem Wojciecha Jakubowskiego (ur. 1929 r.). Artysta był wieloletnim komisarzem wystawy ekslibrisu w Malborku, która dzięki jego inicjatywie przerodziła się w imprezę o skali międzynarodowej - mówi Magdalena Dembek, kuratorka wystawy.

<!** Image 3 align=right alt="Image 170727" sub="Eksponat z wystawy „Ekslibris kopernikański” / Fot. Archiwum">Z kolei w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika prezentowana jest wystawa „Barwny świat Majów. Haftowane tkaniny z Gwatemali”. Oglądać można tradycyjne rękodzieło tkackie mieszkańców tego kraju. W szczególności poświęcona jest damskim huipilom. Podarowała je toruńskiemu muzeum Elżbieta Dzikowska, która przebywała w Gwatemali pod koniec 2009 roku.

- Huipil, czyli bluzka noszona i tkana własnoręcznie przez kobiety Majów, jest najpiękniejszą częścią stroju, a zarazem najbardziej osobistą - wyjaśnia Magdalena Nierzwicka, kuratorka ekspozycji. - W niej, również za pomocą haftowanych wzorów geometrycznych oraz zoomorficznych, zapisana jest przynależność jej właścicielki do konkretnej wsi (doliny), a także społeczny status posiadaczki, stan cywilny i religijne wierzenia. Motywy ornamentalne pozwalają jednocześnie zagłębić się w mitologię i religię starożytnych kultur prekolumbijskich.

Na wystawie można oglądać też fotografie wykonane przez znaną podróżniczkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska