Spis treści
Weź udział w rekrutacji dodatkowej
W sierpniu większość uczelni otwiera drugą turę rekrutacji. Warto śledzić harmonogram rekrutacji interesującej nas uczelni - tam znajdziemy informacje o tym,
- do kiedy trwa rekrutacja dodatkowa,
- kiedy będą ogłoszone wyniki,
- w jakim terminie należy złożyć dokumenty, by zostać przyjętym na studia.
Rekrutacja dodatkowa jest uruchamiana na kierunkach, na których nie został wypełniony limit miejsc. Mogą brać w niej udział osoby, które brały udział w rekrutacji podstawowej, a także te, które nie zdały matury i podchodziły do egzaminów poprawkowych oraz absolwenci, którzy nie brali udziału w żadnej rekrutacji, a teraz postanowili to zmienić.
Czasami w drugiej turze rekrutacji można zauważyć obniżenie progów punktowych, więc jeśli w I naborze zabrakło ci niewiele punktów, są szanse na sukces podczas rekrutacji dodatkowej.
Wybór innej uczelni
Niektóre uczelnie są bardziej oblegane niż inne - zwłaszcza te, znajdujące się w czołówce rankingów uczelni. Może się okazać, że łatwiej jest się dostać na ten sam kierunek, ale w innej części kraju. Warto wówczas rozważyć przeprowadzkę i zaznać prawdziwego, samodzielnego życia studenckiego.
To może być początek wspaniałej przygody!
Zapisz się na studia niestacjonarne
Jeżeli mowa o wymarzonym kierunku, to warto przemyśleć podjęcie studiów w trybie niestacjonarnym. Na wiele kierunków niestacjonarnych o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszenia, dlatego dużo łatwiej jest dostać się na te studia.
Problemem może być odpłatność za studia, dlatego też trzeba dokładnie przekalkulować, czy warto z tej szansy skorzystać.
Jest to doskonały moment na rozpoczęcie zdobywania doświadczenia zawodowego - nawet zajęcia nie związane ściśle z pracą, którą zamierzamy wykonywać po studiach, dają nam przydatne umiejętności praktyczne.
Wybierz podobny kierunek
Kierunki pokrewne do wymarzonego mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Dotyczą one tej samej dziedziny, ale przedstawiają ją z nieco innej perspektywy: często wiodące przedmioty są bardzo podobne lub takie same. Po I roku na wielu kierunkach znacząco zmniejsza się liczba studentów, więc istnieje wówczas szansa na przeniesienie się na wymarzony kierunek.
Może się też okazać, że przenoszenie się nie jest potrzebne, bo kierunek pokrewny jednak spełnia oczekiwania studenta.
Odwołanie od wyników rekrutacji
W ustawie z dn. 27 lipca 2005 roku zapisano, że każdemu z kandydatów na studia przysługuje prawo do złożenia odwołania od decyzji Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej.
Co trzeba wiedzieć o odwołaniu od wyników rekrutacji na studia?
- Odwołanie należy złożyć w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji odmownej
- Podstawą odwołania może być jedynie naruszenie warunków oraz trybu rekrutacji na studia.
Po złożeniu odwołania komisja rekrutacyjna ponownie rozpatruje podanie studenta o przyjęcie na studia i podejmuje decyzję w sprawie zakwalifikowania maturzysty. Podjęta wtedy decyzja jest już nieodwołalna.
Gap year - studia 2024
Jeżeli podane propozycje, nie rozwiązują twojego problemu, zawsze możesz zrobić sobie roczną przerwę od nauki: podjąć w tym czasie pracę, podróżować, zwiedzać Polskę i świat, a w maju 2025 poprawić maturę lub zdać egzaminy z przedmiotów, które umożliwią dostanie się na wymarzony kierunek.
Może też okazać się, że za rok wymarzony kierunek wcale nim nie będzie i zechcesz robić w życiu coś zupełnie innego.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?