Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa poradnia zdrowia psychicznego już przyjmuje pacjentów

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Pomieszczenia w nowej poradni przy ul. Mickiewicza są jasne, estetyczne i przyjazne dla młodych pacjentów
Pomieszczenia w nowej poradni przy ul. Mickiewicza są jasne, estetyczne i przyjazne dla młodych pacjentów Sławomir Kowalski
W kompleksie toruńskiego szpitala psychiatrycznego przy ulicy Mickiewicza w Toruniu otwarto wczoraj poradnię zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Poradnia jest ważnym ogniwem w systemie regionalnej służby zdrowia. W ubiegłym roku zatrudnieni w niej specjaliści udzielili 9,5 tys. porad.
[break]
Zajmowany przez nią obecnie obiekt przeszedł generalny remont, od wymiany dachu i położenia nowych elewacji poprzez przebudowę sieci instalacyjnych i odgrzybianie ścian po roboty wykończeniowe wnętrz oraz przebudowę wewnętrzną. Dobudowano też windę dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia są jasne, estetyczne i przyjazne dla młodych pacjentów. Uwagę zwraca też strop z kafelków w holu budynku. Wykonawcą była gdańska firma TB INVEST.

Inwestycja za 2 miliony

Rozpoczęta jesienią 2014 inwestycja o wartości blisko 2 milionów złotych zakończyła się w marcu.
- Docelowo przy ulicy Mickiewicza będą działać wyłącznie przychodnia i oddziały dzienne. Psychiatryczne oddziały łóżkowe zostaną zlokalizowane w zupełnie nowym obiekcie, w zespole rozbudowywanego na Bielanach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego - wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki. - Przyjęty przez samorząd województwa schemat lecznictwa psychiatrycznego w rejonie Torunia, zgodny z wytycznymi Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, zakłada, że oprócz szpitala z oddziałami łóżkowymi będą funkcjonować zespoły ambulatoryjne, zespoły leczenia środowiskowego i leczenia dziennego.
Toruński szpital psychiatryczny, funkcjonujący w strukturze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, działa obecnie w trzech miejscach, także przy ulicy Skłodowskiej-Curie i Gregorkiewicza 3. W ramach rozbudowy lecznicy na Bielanach stanie budynek dla sześciu oddziałów psychiatrycznych na 196 łóżek.
- Problemów u dzieci i młodzieży jest bardzo wiele, zaczynając od problemów emocjonalnych, poprzez problemy lękowe czy związane z zaburzeniami zachowania, po stricte choroby psychiczne - wyjaśnia kierownik poradni, dr Barbara Rolka-Raginia, psychiatra dziecięco-młodzieżowy. Jak wygląda na co dzień praca z pacjentami?
- Zgłasza się do nas rodzic lub opiekun z dzieckiem. Na początku jest przeprowadzany wywiad z rodzicem, a następnie przeprowadzamy badanie psychiatryczne pacjenta oraz udzielamy poradnictwa psychologicznego. Po wstępnej rozmowie i wstępnej diagnozie stawiane są rozpoznania, na podstawie których udzielana jest pomoc pacjentowi - mówi dr Barbara Rolka-Raginia. Pierwsi pacjenci zostali przyjęci w nowej poradni już w poniedziałek, jeszcze przed oficjalnym otwarciem.

Pacjenci z całej Polski

- Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby przerwa w działaniu była długa. Zapotrzebowanie na nasze usługi jest bardzo duże. Staramy się, aby przebiegało to bezkolizyjnie. Przyjmujemy pacjentów z całego regionu, a w przypadku młodzieży, ponieważ jest mało oddziałów lecznictwa całodobowego dla tej grupy pacjentów, czasem nawet z całej Polski - podkreśla dr Ewa Kordyjak-Starczewska, koordynator ds. psychiatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska