Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe, żółte karetki z tabletami dla szpitala na Bielanach

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Aktualnie żółte karetki czekają na dokończenie wszystkich formalności rejestracyjnych i ubezpieczeniowych. Normalną pracę w ramach systemu ratownictwa medycznego powinny zacząć jeszcze w tym tygodniu
Aktualnie żółte karetki czekają na dokończenie wszystkich formalności rejestracyjnych i ubezpieczeniowych. Normalną pracę w ramach systemu ratownictwa medycznego powinny zacząć jeszcze w tym tygodniu Nadesłana
Nowoczesny sprzęt medyczny trafił do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Oprócz nowej generacji mammografu, tomografu i angiografu, w szpitalu na Bielanach mają także cztery nowoczesne karetki.

[break]
Nowe karetki dla toruńskiego szpitala wojewódzkiego zakupiono ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. A dlaczego są żółte?

Zgodnie z zasadami

- Cztery nowe karetki są wyposażone w najnowszy sprzęt medyczny, m.in. masażery, czyli automatyczne urządzenia do prowadzenia zewnętrznego masażu serca, przenośne respiratory, pompy infuzyjne - tłumaczy dr Janusz Mielcarek, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Karetki mają też defibrylatory z możliwością teletransmisji zapisu EKG przez telefony komórkowe, urządzenia do monitorowania funkcji życiowych. System wspomagania dowodzenia obejmuje tablety, na których na bieżąco zapisywane są dane z interwencji zespołów ratunkowych. Raport drukowany jest przy przekazaniu pacjenta w szpitalu. Na wyposażeniu nowych karetek są ponadto nosze, wózki, podbieraki do podnoszenia pacjentów. Karetki są marki volkswagen.

PRZECZYTAJ:Duży krok do przodu

- Są żółte, bo takie są zasady oznaczania karetek w krajach Unii Europejskiej - podkreśla dr Mielcarek.

Z kolei do Pracowni Kardiologii Inwazyjnej w WSzZ kupiono supernowoczesny angiograf umożliwiający skuteczne diagnozowanie przy niewielkich dawkach promieniowania rentgenowskiego i kontrastu. Angiograf jest rodzajem urządzenia rentgenowskiego, które stosuje się do zobrazowania naczyń krwionośnych. Angiograf wykorzystuje się do badania m.in. w przypadku zmian w mózgowiu, guza mózgu, zmian miażdżycowych w obrębie aorty, naczyń miednicy, kończyn dolnych, tętniaka aorty, guza wątroby.

Szybko i dokładnie

Natomiast Zakład Diagnostyki Obrazowej tej samej placówki wzbogacił się o aparat mammograficzny 3D. Umożliwia on wczesną diagnozę i szybką reakcję na zmiany nowotworowe u kobiet. Zwiększa wykrywalność nowotworów złośliwych u kobiet o gęstym utkaniu piersi, a także u pacjentek z piersiami o przewadze tkanki tłuszczowej.

Od niedawna w ZDO mają też 28-warstwowy tomograf komputerowy. Służy do bardzo szybkiej i dokładnej diagnostyki chorób, monitorowania leczenia chorych na nowotwory i badania osób w bardzo ciężkim stanie i po urazach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska