Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Nowości” podsumowują dwa lata funkcjonowania ustawy śmieciowej w Toruniu

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Segregacja śmieci - to jedna ze zdobyczy wprowadzenia nowych przepisów. Na zdjęciu selektywne odpady wyrzuca pani Krystyna
Segregacja śmieci - to jedna ze zdobyczy wprowadzenia nowych przepisów. Na zdjęciu selektywne odpady wyrzuca pani Krystyna Sławomir Kowalski
Coraz lepiej radzimy sobie z segregacją odpadów. Niestety, liczba ujawnionych, ale i likwidowanych dzikich wysypisk wzrasta. Zmienia się też ich zawartość.

Ustawa śmieciowa zaczęła obowiązywać w lipcu 2013 roku. To wtedy gminy stały się właścicielami odpadów, a co za tym idzie, przejęły za nie odpowiedzialność.

Dla mieszkańców zmiany wiązały się z podwyżką opłat wynikających z nowego podatku za odpady oraz koniecznością ich segregowania. Wzrost ilości selektywnych śmieci to jedna z głównych idei przyświecających zmianom. Drugim założeniem nazywanej szumnie „rewolucji śmieciowej” było ograniczenie liczby dzikich wysypisk.

Mniej śmieci zmieszanych

Oceniając efekty dwóch lat jej działania można powiedzieć, że ma ona charakter ewolucyjny.

- Generalnie rzecz biorąc, wzrasta ilość odpadów, ale należy zauważyć, że ten wzrost następuje w grupie selektywnie gromadzonych odpadów, a nie zmieszanych. Ilość zmieszanych odpadów komunalnych będzie co roku maleć - mówi Piotr Rozwadowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, które na zlecenie miasta zajmuje się wywozem śmieci.[break]

Najwięcej starych mebli

Różnicę w pozyskiwaniu odpadów nadających się do przetworzenia widać najlepiej w porównaniu roku 2012 - przed rewolucją śmieciową, do roku 2014, kiedy już miała okazję się już nieco okrzepnąć.

Największy wzrost odnotowano w przypadku wyrzucanych mebli i innych odpadów wielkogabarytowych - o 159 proc. To dzięki temu, że możemy się ich teraz pozbyć wystawiając przed dom lub blok. Resztę zrobi za nas MPO.

W przypadku odpadów surowcowych (papier, tworzywa, szkło, metale) mowa o wzroście o 43 proc. O 50 proc. więcej jest elektroodpadów. Niewielki wzrost - o 21 proc. zanotowano w przypadku odpadów zielonych, ulegających biodegradacji. O 55 proc. wzrosła ilość gromadzonych odpadów budowlanych i rozbiórkowych. To właśnie one kładą się cieniem na ustawie śmieciowej. Dzieje się tak z powodu wzrostu liczby dzikich wysypisk.

W roku 2013 takich miejsc było w Toruniu 85. Rok później aż 183, a w tym roku - na razie 70. Można na nich znaleźć właśnie odpady z prac budowlanych i remontowych. Może to oznaczać, że takich śmieci pozbywają się nieuczciwe przedsiębiorstwa. Mieszkańcy mogą przecież pozbyć się takich odpadów bezpłatnie w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych - nie więcej niż metr sześcienny rocznie na gospodarstwo domowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska