Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Nowości” ujawniają, co dzieje się w toruńskiej Geofizyce

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Jeszcze w grudniu poczet sztandarowy „Solidarności” uświetniał barbórkowe święto Geofizyki. Dziś solidarnościowcy negocjują z dyrekcją przyszłość pracowników
Jeszcze w grudniu poczet sztandarowy „Solidarności” uświetniał barbórkowe święto Geofizyki. Dziś solidarnościowcy negocjują z dyrekcją przyszłość pracowników Sławomir Kowalski
Posucha przetargowa w Indiach? Klapa z gazem łupkowym w Polsce? Przyczyny kłopotów Geofizyki są różne. Skutkiem są zwolnienia. „Nowości” o zwolnieniach w Geofizyce Toruń dowiedziały się od rozgoryczonych pracowników.

Opowiadają oni o serii zwolnień w lutym i planowanych w marcu, kwietniu; o braku działań osłonowych (a takie były np. w 2012 roku), a także o obawach, że pracownicy spoza „rodziny” będą pierwszymi do odstrzału. Terminem „rodzina” określa się w tej spółce skarbu państwa spokrewnionych szefów i podwładnych oraz ich popleczników.
[break]

Zwolnień końca nie widać

24 lutego, kilka dni po spotkaniu z zarządem, na którym przedstawiono plany zmian w strukturze spółki, szefowie związków zawodowych w firmie napisali do wiceprezesa Geofizyki Piotra Antonika:

„Propozycje zmian w schemacie organizacyjnym (...) mają charakter kosmetyczny i nie będą miały znaczącego wpływu na poprawę funkcjonowania spółki. Pozostawienie tych samych osób na stanowiskach kierowniczych nie rokuje diametralnej zmiany. (...)”
A o zwolnieniach następująco: „W tym miesiącu zarząd łącznie zamierza wręczyć wypowiedzenia umowy o pracę 29 osobom. Jest to maksymalny poziom, który nie powoduje uruchomienia zwolnień grupowych. Konsekwentnie jesteśmy informowani o potrzebie kontynuowania zwolnień w kolejnych miesiącach. (...) Nie podważamy powstałej dekoniunktury w obszarze poszukiwań. Jednak z taką sytuacją nasza spółka spotyka się dość regularnie. Rok temu borykaliśmy się z podobnymi problemami. (Teraz - przyp. red.) pracodawca nie wykazał, że ma problemy finansowe”.

Pismo podpisali Dariusz Ludwikowski, szef „Solidarności” i Rafał Kołacz, szef OZZGNiG.

Złe nastroje w zakładzie

„Nowości” poprosiły zarząd Geofizyki o wyjaśnienie, jakie są przyczyny zwolnień i jaka będzie ich skala. Otrzymaliśmy ogólnikową odpowiedź.

Od związkowców wiemy, że nastroje w zakładzie są złe i że już przy wręczaniu lutowych wypowiedzeń pojawiły się błędy w świadectwach pracy, uniemożliwiające np. ubieganie się o zasiłek.

Od stycznia br. spółką kieruje dwuosobowy zarząd, bo prezes Maciej Górski odszedł na emeryturę. Rządzą wiceprezesi.
Piotr Antonik to wiceprezes ds. ekonomicznych. Jest zięciem byłego dyrektora Geofizyki Ernesta Poleszaka. Wiceprezes Jerzy Trela z kolei jest zięciem byłego prezesa Geofizyki - Ludwika Króla. Żona wiceprezesa pracuje w ośrodku interpretacji geofizyki sejsmicznej.

- Podobnych koligacji u nas jest więcej - mówią pracownicy.

Oczywiście, w czasie zwolnień dominuje strach, że wypowiedzenia w pierwszej kolejności otrzymają osoby bez rodzinno-towarzyskiego parasola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska