Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Obliczasz podatki z taką ulgą? Spodziewaj się kontroli skarbówki. Taka będzie kara

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Przedstawiamy wyliczenia zysku w postaci zwrotu dla seniorów. Podobne stawki dotyczą rodziców mających co najmniej czwórkę dzieci. Wyliczenia na kolejnych zdjęciach! >>>>Źródło: Fakt online
Przedstawiamy wyliczenia zysku w postaci zwrotu dla seniorów. Podobne stawki dotyczą rodziców mających co najmniej czwórkę dzieci. Wyliczenia na kolejnych zdjęciach! >>>>Źródło: Fakt online Pixabay
W 2023 roku urząd skarbowy zwracał rekordowe kwoty z podatków PIT. Jednak na tym nie kończy się praca urzędników. Skarbówka będzie sprawdzać, czy faktycznie słusznie dokonano zwrotu podatnikom. Kontroli będą poddawani przede wszystkim ci, którzy skorzystali z ulgi PI-0 dla seniora. Sprawdzenie nie ominie również rodziców co najmniej czwórki dzieci. W razie wątpliwości urzędnicy mogą dzwonić - i lepiej telefon odebrać!

Spis treści

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Zmiany w podatkach za 2022 rok!

W zeszłym roku w życie weszła reforma podatkowa, w ramach której pojawiło się kilka korzystnych ulg. Najwięcej zyskali seniorzy w ramach tzw. PIT-0, zwłaszcza wtedy, gdy nie przeszli jeszcze na emeryturę. Zwolnieniu podlegali również rodzice wychowujący co najmniej czwórkę dzieci. Część osób już w zeszłym roku skorzystało z tej specjalnej ulgi podatkowej. W tym celu u pracodawcy musieli oni złożyć odpowiednie oświadczenie. Teraz urząd skarbowy może sprawdzić, czy te osoby rzeczywiście miały prawo skorzystać z ulgi PIT-0.

Kontrola skarbówki. Do kogo zapukają?

Proces weryfikacji przebiega wielotorowo. Po pierwsze dochodzi do weryfikowania dostępnych danych. Porównaniu podlegają informacje pochodzące z PIT-11 bądź PIT-DZ wraz z informacjami zawartymi w bazach urzędu. W "Dzienniku Gazecie Prawnej" przedstawiono wypowiedź Emilii Folfoszyńskiej z Ministerstwa finansów:

- Jeśli wykryjemy nieprawidłowości, będziemy się kontaktować z podatnikiem w sposób najmniej dla niego uciążliwy. Jeżeli mamy numer telefonu, to w pierwszej kolejności spróbujemy się skontaktować w ten sposób - mówi przedstawicielka MF.

CZYTAJ TAKŻE:
Hity i zabawki z PRL-u! Wciąż są w cenie!
Tyle kosztowały banknoty PRL pod koniec marca!

Co grozi za niesłuszne skorzystanie z ulgi?

Z założenia to podatnicy powinni wpierw upewnić się, że w ogóle przysługuje im prawo do ulgi. Jeśli okaże się, że ulga podtanikowi nie przysługiwała, będzie musiał złożyć korektę PIT, dopłacając jednocześnie podatek wraz z karnymi odsetkami.

Kontrole skarbówki dotyczą tych ulg w PIT!

W przypadku seniorów obowiązuje specjalna ulga podatkowa, która ma zachęcać ich do kontynuowania pracy zarobkowej pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Oznacza to, że skorzystać z niej mogą:

  • Kobiety po 60 roku życia;
  • Mężczyźni po 65 roku życia.

Ulga PIT-0 obowiązuje tak długo, jeśli w ciągu roku zarobią do 85 tys. złotych. Wtedy seniorzy są zwolnieni z podatku PIT. Również i tu wystarczy, że złożą oni u pracodawcy oświadczenie o tym, że przysługuje im prawo do tej ulgi. Wtedy też pracownik od razu otrzymuje na rękę wyższą pensję, a pracodawca nie musi za niego odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy.

Uwaga na naciągaczy!

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o tym, że z sytuacji, w której urząd skarbowy dzwoni do podatników moga skorzystać oszuści i naciągacze. Mogą się oni podszywać pod urzędników. Oto kilka porad, jak nie dać się tym oszustom:

  • Skarbówka zadzwoni i wezwie do złożenia wyjaśnień, ale nie róbmy tego przez telefon. Najlepiej umówić się bezpośrednio w urzędzie skarbowym - wtedy też będziemy mieć pewność, że nie padniemy ofiarą oszustwa.
  • Urzędnicy nie będą domagać się dostarczenia gotówki pod jakikolwiek adres lub na jakiekolwiek konto. Jeśli trzeba będzie zwrócić pieniądze, trzeba wpierw złożyć korektę deklaracji podatkowej - to najlepiej robić w usłudze Twój e-PIT.
  • Każdy podatnik ma numer indywidualny służący do wpłat podatków. Można go wygenerować na stronie podatki.gov.pl - wszelkie wpłaty dokonuje się właśnie na ten numer mikrorachunku podatkowego.

Ile wynoszą ulgi dla seniora?

Zysk w ramach ulgi dla seniora mógł być znaczący. >>> TUTAJ <<<< lub w galerii poniżej przedstawiliśmy wyliczenia:

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna [Dostęp: 21.06.2023]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska