Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieopłacony abonament RTV? Poczta Polska również monitoruje Twój adres. Nieuiszczenie opłat abonamentowych grozi karą!

mfred
Ulga rehabilitacyjna
Ulga rehabilitacyjna Archiwum
Ulga rehabilitacyjna to odliczenie od dochodu wydatków związanych z celami rehabilitacyjnymi oraz ułatwieniem wykonywania czynności życiowych dla osób niepełnosprawnych. Komu przysługuje i jak się o nią starać? Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

W 2024 roku w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki poniesione w 2023 roku, składając deklarację podatkową PIT do 30 kwietnia 2024 roku.

Dla kogo ulga rehabilitacyjna

W 2024 roku z ulgi rehabilitacyjnej skorzystać mogą również wnukowie oraz dziadkowie osób niepełnosprawnych. Ustawodawca w lipcu zeszłego roku rozszerzył zakres osób uprawnionych do korzystania z tej ulgi. Dotychczas była ona dostępna dla podatników, którzy utrzymywali osoby niepełnosprawne takie jak: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe.

Dokument uprawniający do ulgi rehabilitacyjnej to np. orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub decyzja, która przyznaje rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną. Ulga rehabilitacyjna przysługuje również przy lekkim stopniu niepełnosprawności.

Co można odliczyć?

Ulga rehabilitacyjna co można odliczyć:
Wydatki nielimitowane (odliczyć można całą wydatkowaną kwotę) to m.in.:

 • przystosowanie mieszkań, budynków mieszkalnych i pojazdów do potrzeb osoby niepełnosprawnej,
 • zakup sprzętu rehabilitacyjnego,
 • opłaty za zabiegi rehabilitacyjne,
 • domowa opieka pielęgniarska dla osób niepełnosprawnych przewlekle chorych,
 • odpłatny pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, w uzdrowisku, na koloniach lub obozach dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży,
 • odpłatność za pobyt opiekuna przebywającego wraz z osobą niepełnosprawną – zaliczoną do I grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16 – na turnusie rehabilitacyjnym lub w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji leczniczej,
 • wydatki na odpłatne przejazdy opiekunów osób niepełnosprawnych w związku z pobytem na tych turnusach,
 • opłacenie tłumacza języka migowego,
 • zakup, naprawę lub najem wyrobów medycznych wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia wydanego na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Wydatki limitowane (odliczyć można maksymalnie ustanowioną kwotę) to m.in.:

 • opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa lub z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa (do 2280 zł),
 • utrzymanie psa przewodnika asystującego osobie niepełnosprawnej (do 2280 zł),
 • używanie samochodu (własność osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna) w celach ułatwiania czynności życiowych osobie niepełnosprawnej, np. przewóz na konieczne zabiegi rehabilitacyjne (do 2280 zł, w tym paliwo, wydatki na naprawę, ubezpieczenie, wymianę opon)
 • leki przepisane przez lekarza specjalistę (limit miesięczny to różnica między faktycznymi wydatkami na leki a kwotą 100 zł; przeczytaj więcej o uldze na leki >)
 • pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady i wkłady anatomiczne (do 2280 zł).

Potrzebne dokumenty

Podatnik, który spełnia określone warunki oraz chce skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, musi wykazać odpowiednie dokumenty, które świadczą o poniesieniu wydatku. Należą do nich: rachunki, faktury, potwierdzenia przelewu – sam paragon nie wystarczy, gdyż nie jest dowodem poniesienia wydatku konkretnie przez osobę niepełnosprawną lub jej opiekuna.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska