Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrońca ludu i architekci [KRONIKA TORUŃSKA]

Ryszard Warta
Przystań Wiślana, projekt Adama Rudzińskiego. Dobrze zrobiona, gustownie zaaranżowana stylizacja ma swoje uroki
Przystań Wiślana, projekt Adama Rudzińskiego. Dobrze zrobiona, gustownie zaaranżowana stylizacja ma swoje uroki Jacek Smarz
Nieoczekiwaną gwiazdą niedawnego spotkania prezydenta miasta z mieszkańcami Winnicy, którzy chcą wykupić swe działki, był Piotr Ikonowicz. Znany obrońca uciśnionych przez zły kapitalizm i lider kolejnych nic nieznaczących lewicowych partyjek chce pomóc w rozwiązaniu konfliktu.

Nieoczekiwaną gwiazdą niedawnego spotkania prezydenta miasta z mieszkańcami Winnicy, którzy chcą wykupić swe działki, był Piotr Ikonowicz. Znany obrońca uciśnionych przez zły kapitalizm i lider kolejnych nic nieznaczących lewicowych partyjek chce pomóc w rozwiązaniu konfliktu. Bardzo jestem ciekaw efektów tej pomocy. Na razie z władzami miasta się spotkał i mówił tak: „Mieszkańcy Winnicy mieli fałszywą świadomość tego, że mogą działki wykupić. Budzi to moim zdaniem zobowiązania moralne, nie prawne, a moralne właśnie, by miasto szukało formuły prawnej, która im to teraz umożliwi” (cyt. za „Gazetą Wyborczą”).

Spojrzenie na tę sprawę z moralnej perspektywy jest ciekawe. Wyobraźmy sobie taką oto hipotetyczną sytuację: ktoś przez lata korzysta z miejskiego gruntu, stawia na nim dom, nie przejmując się ani koniecznymi zezwoleniami, ani też tym, że grunt do niego nie należy, bo zakłada, że jakoś to będzie. A teraz, żeby już mieć na zawsze święty spokój, miasto ma go w ramach moralnego obowiązku uwłaszczyć, czyli sprzedać część miejskiego gruntu na preferencyjnych, bo bezprzetargowych zasadach.

Czytaj też: Jak jeździć autostradą?

Ciekaw jestem, jak na etykę takiego postępowania patrzy ktoś z tych tysięcy torunian, którzy żadnych preferencji nie dostali, a chcąc mieszkać na swoim, kupili działki, zadbali o to, by ich inwestycja była w pełni legalna i zbudowali swe domy, zazwyczaj na lata całe obciążając się kredytami.

A propos budownictwa, całkiem dobrze wypadł tegoroczny konkurs Obiekt Roku. Wszystkie nagrodzone realizacje prezentujemy na stronie nowosci.com.pl i wszystkie to dobra architektoniczna robota. Szczególną może uwagę zwrócić warto na trzy projekty, które pokazują pewien trend: apartamentowiec Przystań Wiślana przy Rybakach 9, projektu Adama Rudzińskiego; domy wielorodzinne przy św. Jakuba 10-12, projekt Joanny Jankisz-Stępak i biurowiec na rogu Dąbrowskiego i Gregorkiewicza, zaprojektowany przez Zbigniewa Rudólffa. Przy wszystkich różnicach stylistycznych każdy z tych projektów to ukłon wobec architektonicznej tradycji.

Wyraźnie widać to w Przystani Wiślanej, która ukształtowaniem bryły, dwuspadowymi dachami, ażurowymi detalami dekoracyjnymi wprost nawiązuje do XIX-wiecznego budownictwa przedmieść Torunia. W dwóch pozostałych obiektach też widać szacunek do historycznej estetyki otoczenia, choćby w ceglanych płaszczyznach elewacji. Stare z nowym wcale nie musi się gryźć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska