MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze do końca marca istnieje możliwość otrzymania co najmniej 1269 złotych z ZUS - nie przegap tego terminu! Jak złożyć to podanie?

redpp
Staranie się o otrzymanie jednorazowego odszkodowania wymaga podjęcia konkretnych działań. Jakich dokładnie? >>>
Staranie się o otrzymanie jednorazowego odszkodowania wymaga podjęcia konkretnych działań. Jakich dokładnie? >>>Pixabay
Chcesz otrzymać jednorazowe odszkodowanie? Koniecznie złóż wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych! Kto może liczyć na środki? Jakie warunki trzeba spełnić? Jakie dokumenty są potrzebne przy staraniu się o odszkodowanie za wypadek przy pracy lub też za uszczerbek na zdrowiu z tytułu choroby zawodowej? Wyjaśniamy!

Staraj się o odszkodowanie z ZUS!

Kto może otrzymać jednorazowe odszkodowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyraźnie zaznacza, że można wystąpić o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub też za uszczerbek na zdrowiu z tytułu choroby zawodowej.

Do kogo jest to skierowane? Mogą starać się o to legalnie zatrudnieni pracownicy, którzy ulegli wypadkowi przy pracy lub też, u których wystąpił uszczerbek na zdrowiu wynikający z choroby zawodowej. Pracownik taki musi być zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego!

Co ze zmarłymi w pracy?

W przypadku osoby zmarłej w wyniku wypadku przy pracy lub też wskutek choroby zawodowej, o odszkodowanie mogą starać się uprawnieni członkowie rodziny osoby zmarłej. Są to:

  • małżonka/małżonek;

  • Dzieci: zarówno własne, jak i drugiego małżonka czy też dzieci przysposobione.

  • rodzice,

  • przyjęci na wychowanie i utrzymanie przed pełnoletniością: wnuki, rodzeństwo, inne dzieci - w tym te trzymane w ramach rodziny zastępczej.

Ile za uszczerbek na zdrowiu? Ta stawka obowiązuje do końca marca!

Wszyscy, którzy chcąc skorzystać z aktualnej stawki, mogą to zrobić do końca marca 2024 roku. A ile ona wynosi?

Do końca marca 2024 roku obowiązuje wyższa niż w ubiegłych latach stawka ubezpieczenia za uszczerbek na zdrowiu. Jest ona wyższa niż wynosiła na początku 2023 roku i to aż o 136 złotych za każdy procent uszczerbku. A ile wynosi teraz? Obecna stawka ubezpieczenia za uszczerbek na zdrowiu wynosi 1269 złotych. Jest to stawka za każdy procent stałego lub też długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. To oznacza, że przy 10-procentowym uszczerbku można otrzymać 12 690 zł odszkodowania, a przy 15 procentach już 19 035 zł.

Ile odszkodowań wypłacono w ubiegłych latach?

Poprzednia stawka, obowiązującą do końca marca 2023 roku wynosiła 1133 zł. Co istotne, w 2022 roku wypłacono aż 42,6 tys. takich odszkodowań, a ich wartość wyniosła aż 294 mln złotych. Jednocześnie już w 2023 roku między styczniem a sierpniem (od kwietnia stawka wynosiła 1269 zł) odszkodowania przeciętnie były zdecydowanie wyższe.

Przeciętna stawka odszkodowania - tylko otrzymują Polacy!

Rok temu przeciętnie ZUS wypłacał 7484 zł za odszkodowanie - w tym roku jest to już kwota 8391 złotych. A kto ubiega się o takie odszkodowania? Zwykle są to zatrudnieni na etacie. Zdarzają się, choć zdecydowanie rzadziej, przypadki osób na umowach zleceniu lub tez osoby prowadzące pozarolnicza działalność gospodarczą.

Jak starać się o odszkodowanie z ZUS?

Poniżej omawiamy kwestie formalne dotyczące tego, jakie dokumenty trzeba złożyć podczas starania się o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub też z racji choroby zawodowej. Omawiamy kwestię odwołania i sposobu złożenia dokumentów:

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska