Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od dziecka biegali za sikawką

Robert Małecki
Kto urodził się i wychowywał na wsi, ten wie, że remiza strażacka była i jest ważnym ośrodkiem życia społecznego. Może nie koniecznie dla dzieci, ale w końcu to one tam wracają.

Kto urodził się i wychowywał na wsi, ten wie, że remiza strażacka była i jest ważnym ośrodkiem życia społecznego. Może nie koniecznie dla dzieci, ale w końcu to one tam wracają.

<!** Image 2 align=none alt="Image 168668" sub="Najtrudniejszą częścią sprawdzianu wiedzy o pracy strażaków i zasadach bezpieczeństwa przeciwpożarowego była część ustna. Jedni uczniowie odpowiadali przed komisją konkursową na pytania, inni przysłuchiwali się / Fot. Robert Małecki">I to z wielką ochotą. Wszystko dzięki tradycjom pożarniczym pielęgnowanym na wsiach z dziada pradziada. A dobrze zasiane ziarno musi skiełkować. I nie inaczej jest ze sporym udziałem młodzieży w corocznych konkursach wiedzy pożarniczej.

- Wszystko zaczyna się na szczeblu szkolnym. To tamtejsze eliminacje wyłaniają kandydatów do udziału w gminnej edycji imprezy. To już 34 taki turniej o charakterze ogólnopolskim - mówi organizator konkursu Mirosław Barański z Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Gminy Grudziądz. - Turniej rozgrywany jest corocznie w trzech kategoriach: dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

<!** reklama>Zaczęło się od pisania testu. Warto dodać że do rozwiązania było czterdzieści zadań. Wśród takiej liczby zawsze znajdzie się kilka, przy których można zwątpić w swoją wiedzę. Ale mimo to, konkurs należy uznać za udany. Tak twierdzą najmłodsi w gronie startujących.

- Test nie był trudny - uśmiechała się Angelika Tuszyńska ze szkoły podstawowej w Mokrem. Wtórowali jej koledzy i koleżanki.

- Pytania były trochę podobne do tych z zeszłorocznego testu - dodał kolega z tej samej szkoły, Maciej Kopecki.

Trudniejsza, być może ze względu na większy stres, okazała się forma ustna. To wtedy przed komisją złożoną m.in. ze strażaków zasiadało kilkoro uczniów. Każdy losował karteczki z pytaniami, a kiedy przychodziła jego kolej odpowiadał. Taryfy ulgowej nie było, wygrywali więc ci, którzy naprawdę mieli spory zasób specyficznej wiedzy pożarniczej.

Warto dodać, że dzięki staraniom Urzędu Gminy Grudziądz nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy turnieju. Rzeczowe powędrowały do zwycięzców - a pamiątkowe do pozostałych uczniów. Dodajmy również, że organizatorem imprezy był sporym wsparciu urzędu był Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP gminy Grudziądz, Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu oraz radni z komisji rolnictwa i porządku publicznego Urzędu Gminy.

Kto przeszedł dalej?

  • Do etapu powiatowego turnieju wiedzy pożarniczej zakwalifikowały się następujące osoby:**

  • Szkoły Podstawowe - I miejsce: Angelika Markiewicz, II miejsce: Daria Gromelska (obie z SP Sosnówka), III miejsce Angelika Tuszyńska (SP Mokre)

  • Gimnazja - I miejsce: Weronika Łakoma, II miejsce: Damian Wołoszyn, III miejsce Paweł Kusowski (wszyscy z Gimnazjum w Rudzie)

  • Szkoła Ponadgimnazjalne - I miejsce: Paulina Wolska, II miejsce: Joanna Tomaszewska (obie z OSP Ruda)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska