Od Noakowskiego po osiedle Słoneczne

Od Noakowskiego po osiedle Słoneczne

Jerzy Chudzyński

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Od Noakowskiego po osiedle Słoneczne
Dwunastą w naszym cyklu, a obejmującą pozostałą część włocławskiego osiedla Południe, jest parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Apostoła.
Od Noakowskiego po osiedle Słoneczne

Dwunastą w naszym cyklu, a obejmującą pozostałą część włocławskiego osiedla Południe, jest parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Apostoła.


- Nasza parafia, obejmująca część wzniesionej w latach 80.

i 90. XX wieku włocławskiej dzielnicy Południe, powstała w 1984 roku. Tak więc erygowano ją tylko niecały rok później niż graniczącą z nami parafię św. Maksymiliana - mówi ks. proboszcz Bronisław Grabowski. - U jej podstaw legł dekret bp. Jana Zaręby, powołujący ją do życia z dniem 25 marca 1984 roku.


Wiosną 1985 roku od wykopów pod budowę tymczasowej kaplicy rozpoczęto prace budowlane. Krzyż i plac budowy poświęcono 19 maja, a kamień węgielny pochodzący ze św. Anny w Jerozolimie wmurowano 19 września 1988 roku. Po raz pierwszy nową parafię wizytował w dniach 3 i 4 czerwca 1989 roku bp Czesław Lewandowski.


Projekt świątyni jest autorstwa Jerzego Kociołowicza. Jej część - nawę boczną udostępniono wiernym 20 października 1993 roku, zaś w listopadzie 1999 roku rozpoczęto odprawianie nabożeństw w nowym kościele. Jest on trójnawowy z półkolistym prezbiterium. Konstrukcja żelbetowa, ściany i wieża w kształcie spirali murowane z czerwonej cegły. Posadzka w nawach i schody wejściowe z granitu, zaś w prezbiterium krzyż z figurą Chrystusa, Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana autorstwa rzeźbiarza Jana Funka z Krakowa. Posadzka jest marmurowa. Wewnątrz na uwagę zasługują stacje Drogi Krzyżowej, witraże z pracowni Elżbiety i Andrzeja Bednarskich z Rypina oraz kopia obrazu Matki Boskiej z Guadelupy. Na przykościelnym placu stoją krzyż i figury: Matki Boskiej Bolesnej i świętego Jana - Apostoła i Ewangelisty.


Opiekę duszpasterską w parafii sprawuje obecnie trzech kapłanów. Proboszcza wspierają wikariusze: ks. Karol Łazik i ks. Zbigniew Barcz. Ten ostatni od niedawna pełni równocześnie funkcję proboszcza w parafii Racięcice (dekanat sompoleński).


Przy parafii działają Apostolaty: Maryjny i Eucharystyczny, Oaza Młodych, Duchowa Adopcja i „Caritas”. Aktywna jest też służba liturgiczna (ministranci) oraz dziecięcy chórek. Rada Parafialna liczy dziesięć osób i jako organ doradczy spełnia między innymi rolę opiniotwórczą i wnioskodawczą.


Warto wiedzieć  • Parafia obejmuje południowo-zachodnią część osiedla Południe, pomiędzy ulicami: Kapitulną, Noakowskiego, Borowską oraz Żwirki i Wigury.

  • Odpusty w święto patronów - 8 września i 27 grudnia.

  • Godziny nabożeństw - w dni powszednie o godz. 7 i 18, zaś w niedziele i święta: 7.30, 9, 10.30, 12 i 18.

  • Kancelaria czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 8.30 i 17-18, w soboty 8-8.30.

  • Za tydzień zaprezentujemy trzynastą, ostatnią z włocławskich parafii rzymsko-katolickich - parafię Matki Bożej Fatimskiej.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo