MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe podtoruńskie kościoły doczekają się renowacji jeszcze w tym roku

Krzysztof Lietz
Krzysztof Lietz
Zastępca wójta Lubicza Wojciech Rakowiecki i ks. dr Bogumił Leszcz po podpisaniu umowy na renowację kościoła w Młyńcu Drugim
Zastępca wójta Lubicza Wojciech Rakowiecki i ks. dr Bogumił Leszcz po podpisaniu umowy na renowację kościoła w Młyńcu Drugim
Są pieniądze na renowację zabytkowych kościołów w Gronowie, Rogowie i Młyńcu Drugim. Prace modernizacyjne odbędą się także w Grabowcu.

Urząd Gminy Lubicz przygotował dokumentację niezbędną do pozyskania dotacji z rządowego programu „Polski Ład” oraz zapytanie ofertowe wyłaniające wykonawców prac konserwatorskich. W efekcie proboszczowie trzech parafii: ks. dr Bogumił Leszcz, ks. Karol Schmidt oraz ks. Wojciech Skolmowski złożyli podpisy pod umowami przyznającymi dotacje na remonty świątyń. 

Kościół w Młyńcu

Chodzi między innymi o zabytkowy, pochodzący z XVIII wieku kościół św. Ignacego Loyoli w Młyńcu Drugim, który wymaga zaimpregnowania całego, drewnianego korpusu wraz z gontami na dachu przy jednoczesnym przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych prac towarzyszących. Remontem objęte tez zostaną: kościół parafialny pw. św. Mikołaja w Gronowie, gdzie wykonane będą prace zapobiegające dalszej degradacji jego elewacji zewnętrznych oraz kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rogowie, gdzie będą wykonane prace konserwatorskie i restauratorskie jego elewacji północnej i wschodniej. Będzie to kontynuacja obecnie prowadzonych prac przy elewacji południowej i zachodniej tej świątyni.

Okna i stolarka

W przypadku kościoła w Grabowcu konieczne było ponowne ogłoszenie zapytania ofertowego dotyczącego jego renowacji. Mają tam być wymienione okna i stolarka drzwiowa oraz zamontowana nowa instalacja przeciwpożarowa i przeciwwłamaniowa oraz zmodernizowana instalacja elektryczna.

Wszystkie wspomniane remonty mają się zakończyć jeszcze w tym roku, a ich koszt to 907 tys. zł, przy dofinansowaniu wynoszącym 880 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska