Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ofiary przemocy. Jak pomóc? [ROZMOWA]

Agnieszka Grądzka-Wadych
MOPR pomaga m.in. ofiarom przemocy w rodzinie
MOPR pomaga m.in. ofiarom przemocy w rodzinie Archiwum
Rozmowa z Kazimierą Podgórską - koordynatorem Zespołu Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu z siedzibą przy ul. Skłodowskiej-Curie 82-84, pomagającego na różne sposoby w trudnych sytuacjach życiowych.

Czym zajmuje się zespół, którego działania Pani koordynuje?

Zespół Interwencji Kryzysowej podejmuje natychmiastowe specjalistyczne działania w sytuacjach trudnych dla mieszkańców Torunia. Pracownicy przyjmują całodobowo przez 7 dni w tygodniu. Można zgłaszać się do osobiście lub telefonicznie.

Jak pomagają pracownicy?

Działania podejmowane przez ZIK skierowane są do osób i rodzin, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązaniu swoich problemów życiowych. Pomagamy tym, którzy znajdują się w sytuacji kryzysowej, np. ofiarom przemocy domowej bez względu na posiadany dochód. Inne sytuacje, które wymagają wsparcia to: problemy opiekuńczo-wychowawcze, rodzinne, niezaradność życiowa, bezdomność, uzależnienia.

Polecamy: Czy znasz te słowa? Sprawdź! [TEST]

Co ZIK może zaoferować mieszkańcom miasta?

Zapewniamy bezpłatnie poradnictwo specjalistyczne, w szczególności pedagogicz-ne, socjalne, psychologiczne i prawne, psychoterapię indywidualną i grupową, rzecznictwo, czyli reprezentowanie interesów osób zgłaszających się po wsparcie, pomoc pracownika socjalnego - diagnosty w zakresie rozwiązywania problemów, mediacje rodzinne oraz zajęcia w grupie wsparcia. Ponadto w naszych działaniach przewiduje się poradnictwo i terapię dla osób uzależnionych. Pracownicy ZIK współpracują z innymi instytucjami, działającymi na rzecz osób potrzebujących pomocy.

Zobacz także:

To może być najmroźniejsza i najbardziej śnieżna zima od lat. Przeczytajcie co nas czeka i jakie do tej pory była najniższe temperatury w historii Torunia! >>>>>>>

Kiedy śnieg? Czy czeka nas zima stulecia? [FOTOSTORY]

Będąc w trudnej sytuacji można też zamieszkać w ośrodku przy ul. Skłodowskiej-Curie?

Tak, w sytuacjach przemocy domowej, kiedy zaistnieje taka konieczność, ZIK może zapewnić bezpieczne schronienie. Tymczasowe całodobowe schronienie udzielone zostaje kobietom, także z dziećmi, znajdującym się w sytuacji kryzysowej, czyli np. w przypadku bezdomności lub klęski żywiołowej.

Jak poprosić o pomoc? Czytaj na kolejnej stronie >>>>>>

Do pomocy wprowadzono programy wspierające…

Zespół realizuje programy osłonowe. Wsparcie otrzymują osoby doświadczające przemocy domowej, m.in. w rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym, sprawcy przemocy domowej, osoby potrzebujące wsparcia w chwili sytuacji kryzysowej i niepewności z nią związanej. Osoby, wobec których stosowana jest przemoc domowa, mogą uczestniczyć w spotkaniach grupy wsparcia, korzystać z konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych.

Zobacz: Toruń. Rejestr przestępców seksualnych

Program „Konflikty w rodzinie - zagrożenia i szanse ich rozwiązania” skierowany jest do osób i rodzin, które nie potrafią same rozwiązać sytuacji konfliktowych i problemów rodzinnych (małżeńskich, opiekuńczo-wychowawczych), gdy rodzina ma trudności dotyczące szczerości, odpowiedzialności i szacunku, także jeżeli członek rodziny przebył terapię alkoholową i pragnie podtrzymać trzeźwość lub jeśli uczestniczył w zajęciach dla osób stosujących przemoc i chce nadal być wolny od przemocy. Program wspiera poprzez spotkania ze specjalistami pracy socjalnej, pedagogiem, prawnikiem i psychologiem. Prowadzony jest także „Program korekcyjno-edukacyjny - dla sprawców przemocy w rodzinie”. Grupa formułuje się przed rozpoczęciem zajęć. Jej spotkania odbywają się poza terenem ZIK.

Jak poprosić o pomoc?

Należy zgłosić się na ul. Skłodowskiej-Curie 82-84 lub zadzwonić pod nr 56 477 00 91 albo 56 477 00 92.

Inny rodzaj wsparcia to czuwanie pracowników przy Telefonie Zaufania, który działa od poniedziałku do piątku w godz. 19.00-21.00 dla osób poszukujących pomocy przy zachowaniu całkowitej anonimowości. Jego nr to 56 622 00 00 - znajduje się on na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

W Gdańsku przyszły na świat czworaczki

W Gdańsku na świat przyszły czworaczki! Zamieszkają w gminie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska