MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Już ponad 25 tysięcy beneficjentów programu wsparcia na czterech łapach

OPRAC.: KK
Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Już ponad 25 tysięcy beneficjentów programu wsparcia na czterech łapach
Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Już ponad 25 tysięcy beneficjentów programu wsparcia na czterech łapach Fundacja Dr Clown / Dziennik Bałtycki
15 czerwca to wyjątkowa data. To właśnie wtedy obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dogoterapii, będącej wsparciem procesu leczenia i cieszącej się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem. Od 7 lat Mars Polska i Fundacja Dr Clown łączą siły, prowadząc program dogoterapii, którego beneficjentami zostało już ponad 25 tys. osób w całym kraju. To kolejny przykład tego, jak wiele korzyści daje bliska relacja, którą nawiązujemy z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi.

Dogoterapia to nie tylko przyjemna forma wsparcia terapeutycznego, lecz skuteczna, poparta wieloma badaniami naukowymi metoda, przynosząca wiele korzyści objętym nią pacjentom. Bezwarunkowa miłość, bezpieczeństwo i radość, które ofiarowują psy, pomagają w stawianiu czoła nierzadko skomplikowanym i długim procesom leczenia, przynosząc w nich ulgę i przekazując mnóstwo pozytywnej energii. Za niezwykłymi efektami dogoterapii stoi także wytrwała praca profesjonalnych dogoterapeutów, którzy wykorzystują swoją szeroką wiedzę i unikalne umiejętności, by pomagać innym.

– W Mars Petcare wiemy, że zwierzęta czynią nasze życie lepszym, dlatego celem wszystkich naszych działań jest tworzenie lepszego świata dla zwierząt oraz pokazywanie, jak ważną rolę odgrywają one w społeczeństwie. Dlatego od 2017 r. prowadzimy wraz z Fundacją Dr Clown program dogoterapii na teranie całej Polski. Przez ten czas nie tylko zwiększyliśmy ośmiokrotnie liczbę uczestników, ale również rozszerzyliśmy grono beneficjentów. Aktualnie z dogoterapii korzystają dzieci w szpitalach, pacjenci pediatrycznych oddziałów rehabilitacji oraz seniorzy w Domach Pomocy Społecznej – mówi Marzena Ignaczak, Dyrektorka ds. Korporacyjnych w Mars Polska.

Program dynamicznie się rozwija i daje wymierne efekty. W ubiegłym roku w zajęciach z udziałem certyfikowanych dogoterapeutów i wyszkolonych psów wzięło udział 7935 osób – 7225 małych pacjentów i 710 seniorów. W ciągu ponad 7 lat wyjątkowa więź łącząca człowieka z psem wsparła już ponad 25 tys. osób.

– Wyniki, które osiągamy, umacniają w nas przekonanie o wyjątkowości programu i wielkiej potrzebie jego kontynuacji – dodaje Katarzyna Czereszewska, Dyrektorka ds. Oddziałów Fundacji i akcji CSR w Fundacji Dr Clown. – Także w tym roku widzimy rosnące zainteresowanie dogoterapią. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy odbyło się 329 spotkań i wzięło w nich udział 3710 osób.

Więź człowieka i zwierzęcia pozytywnie wpływa na wiele aspektów naszego życia. Badacze z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham od lat potwierdzają, że kontakt z czworonogiem m.in. redukuje stres, obniża ciśnienie krwi, zwiększa wydzielanie hormonów szczęścia, a także buduje poczucie własnej wartości.

Ze wszystkich tych benefitów wynikających z interakcji ze zwierzęciem możemy korzystać podczas dogoterapii. Kluczem do odpowiedniego przeprowadzenia tego typu zajęć jest odpowiednie przeszkolenie dogoterapeuty i psa oraz łączące ich porozumienie.

– Efekty naszej pracy bywają niesamowite ze względu na to, że my, dogoterapeuci, sami doświadczamy korzyści wynikających z głębokiej więzi, która łączy nas z naszymi psami, a którą najlepiej można opisać słowem symbioza – dodaje Paulina Wilk, dogoterapeutka, opiekunka psa Indi. – Jak w każdej innej relacji, bo z psem nie jesteśmy tylko podczas prowadzonych zajęć, ale przez cały czas, tak i w tej ważna jest ciągła praca nad nią. Docieramy się, staramy się zrozumieć i respektować swoje wzajemne potrzeby. Dzięki temu możemy wejść na zajęcia z poczuciem obopólnego zaufania i bezpieczeństwa, aby przeprowadzić wartościowe zajęcia.

Z programem Mars Polska i Fundacji Dr Clown współpracują jedynie certyfikowani, wybrani dogoterapeuci, którzy posiadają szeroki wachlarz umiejętności pozwalających na dopasowanie ćwiczeń do potrzeb danej grupy pacjentów tak, aby przynosiły im one realne korzyści.

Wiele udało się wypracować i zmienić się przez 7 lat trwania projektu firmy Mars i Fundacji Dr Clown, szczególnie jeśli chodzi o otwartość władz szpitali na obecność psów na oddziałach. A już niedługo, 1 lipca, w Polsce obchodzony będzie Dzień Psa, który stanowi doskonałą okazję, by ponownie docenić niezwykłą rolę, jaką te zwierzęta pełnią w naszym życiu i każdego dnia odwdzięczać się im troskliwą opieką, zdrowym żywieniem i wspólnie spędzanym czasem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Już ponad 25 tysięcy beneficjentów programu wsparcia na czterech łapach - Dziennik Bałtycki

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska