MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogromne zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. Wartość zapytań wzrosła o ponad 90 proc. „Jest kilka czynników"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 7 lat
W styczniu 2024 r. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła o 92 proc. – informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w styczniu 2024 r. 426,88 tys. zł i była wyższa o niemal 1/4 niż w styczniu 2023 r. – Jest kilka czynników wpływających na wartość bieżącego odczytu Indeksu – zaznacza prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Grupy BIK.

Spis treści

Beneficjenci Programu Bezpieczny Kredyt 2% wnioskowali i zaciągali kredyty na wyższą średnią kwotę w porównaniu z kredytobiorcami „rynkowymi”.
Średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła blisko 427 tys. zł – o 1/4 wyższa niż w styczniu 2023 r. – Jest ona jednak niższa niż w grudniu ub. roku – zaznacza ekspert. Joanna Urbaniec/ Polska Presse

Wzrost wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe w styczniu 2024 r.

W styczniu 2024 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 22,58 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 13,25 tys. rok wcześniej, co przekłada się na wzrost r/r o 70,3 proc. W porównaniu do grudnia 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła jednak o 51,3 proc. – przekazało Biuro Informacji Kredytowej.

Z kolei średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w styczniu 2024 r. 426,88 tys. zł i była wyższa o 23,4 proc. niż w styczniu 2023 r. W porównaniu do grudnia 2023 r. spadła ona jednak o 1,9 proc.

Potencjalni kredytobiorcy złożyli w styczniu 2024 roku wnioski kredytowe na wartość ponad 90 proc. wyższą niż rok wcześniej. Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie wyhamował po zamknięciu przyjmowania wniosków w ramach Programu Bezpieczny Kredyt 2%. Jest kilka czynników wpływających na wartość bieżącego odczytu Indeksu.

Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie wyhamował po zamknięciu przyjmowania wniosków w ramach Programu Bezpieczny Kredyt 2%.
Potencjalni kredytobiorcy złożyli w styczniu 2024 roku wnioski kredytowe na wartość ponad 90 proc. wyższą niż rok wcześniej. BIK

Wyhamowanie popytu po zakończeniu programu „Bezpieczny Kredyt 2%"

Jest kilka czynników wpływających na wartość bieżącego odczytu Indeksu. Pierwszym z nich jest większa liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy, która wzrosła z 13,25 tysięcy w styczniu 2023 roku do 22,58 tysięcy w styczniu 2024 – wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Grupy BIK.

Jak zauważa, ponad 70 proc. wzrost liczby wnioskujących w porównaniu do stycznia ub.r. jest w dużej mierze efektem ówczesnego „zamrożenia” popytu na kredyty mieszkaniowe w wyniku wysokiego poziomu stóp procentowych, mamy więc efekt niskiej zeszłorocznej bazy. – Drugi to spadek o ponad 50 proc. liczby wnioskujących w styczniu 2024 w porównaniu z grudniem 2023 r. Jest to bezpośrednio następstwem zamknięcia przyjmowania wniosków kredytowych składanych w ramach Programu „Bezpieczny Kredyt 2%", który odpowiadał za około połowy akcji kredytowej w II połowie 2023 r. – tłumaczy.

– Istotnym czynnikiem determinującym poziom Indeksu jest także wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do wartości blisko 427 tys. zł – to kwota aż o 1/4 wyższa niż w styczniu 2023 r. Jest ona jednak niższa niż w grudniu ub. roku. Jest to już efekt wniosków bez udziału Programu wsparcia kredytobiorców. Beneficjenci Programu „Bezpieczny Kredyt 2%" wnioskowali i zaciągali kredyty na wyższą średnią kwotę w porównaniu z kredytobiorcami „rynkowymi” – podsumowuje Rogowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogromne zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. Wartość zapytań wzrosła o ponad 90 proc. „Jest kilka czynników" - Strefa Biznesu

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska