MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogromny wzrost wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe. „Odczyt wystrzelił jak rakieta. To historycznie najwyższy wynik od 2008 r."

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
O 273,1 proc. wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w lipcu 2023 r. – informuje Biuro Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu br. wyniosła 410,42 tys. zł. – Lipcowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wystrzelił jak rakieta – komentuje dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK i dodaje, że jest to historycznie najwyższy wynik od 2008 r.

Spis treści

Wzrost wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe

Lipcowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wystrzelił jak rakieta i pokazuje, że w lipcu br. złożono wnioski kredytowe na wartość aż o 273,1 proc. wyższą niż przed rokiem. Jest to historycznie najwyższy wynik od 2008 r., czyli od kiedy w BIK posiadamy dane dla Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe – komentuje dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu br. wyniosła 410,42 tys. zł.
Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu br. wyniosła 410,42 tys. zł i była wyższa o 21 proc. w relacji do wartości z lipca 2022 r. Joanna Urbaniec/ Polska Press

Jak wynika ze wspomnianych danych, o 273,1 proc. wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w lipcu 2023 r. – informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM). Jednocześnie podano, że o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 43,47 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 14,1 tys. rok wcześniej, co oznacza wzrost o 208,3 proc. W porównaniu do czerwca 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 97,5 proc.

Jednocześnie zaznaczono, że nie przebiło to jednak liczby osób wnioskujących o kredyt pomiędzy lutym a lipcem 2021 r., gdy był ogromny boom na kredyty mieszkaniowe wywołany historycznie niskimi stopami procentowymi. Z kolei średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu br. wyniosła 410,42 tys. zł i była wyższa o 21 proc. w relacji do wartości z lipca 2022 r. W porównaniu do czerwca 2023 r. była wyższa o 7,4 proc.

Czym spowodowany jest wzrost?

Zdaniem dr Rogowskiego, są trzy powody tak wysokiej wartości odczytu Indeksu w lipcu br. – Pierwszym czynnikiem wzrostu popytu na hipoteki jest trzykrotny wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy. Jest to niewątpliwie z jednej strony efekt dużego zainteresowania kredytem w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” – wyjaśnia.

BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe
BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe BIK

Ekspert szacuje, że ok. 60 proc. wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w lipcu br. to potencjalnie osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tys. zł w banku uczestniczącym w programie. – Po części wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe wynika z poprawy sentymentu do kredytów mieszkaniowych wśród potencjalnych kredytobiorców – wskazuje i wzrostu ich zdolności kredytowej. – Dla uczestników Programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” zdolność kredytowa wzrosła nawet o około 30 proc. wobec standardowej, rynkowej hipoteki – zauważa.

– Wpływ na tak wysoką wartość popytu na hipoteki miał także wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu aż o 1/5 wyższy w porównaniu do lipca 2022 r. Pozwoliła na to wyższa zdolność kredytowa. Wzrosły również ceny na rynku nieruchomości, dostosowując się do poziomu limitów cenowych z „Programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.” (dla singla 700 tys. zł, i dla pary do 800 tys. zł.) – wymienia.

Po trzecie, dr Rogowski przypomina, że od maja 2021 r. do sierpnia 2022 r., gdy odnotowywany był najniższy odczyt wartości Indeksu i był on w silnym trendzie spadkowym, co oznacza, że tworzy on obecnie oraz aż do sierpnia br. niską bazę porównawczą.

– Właśnie efekt statystyczny niskiej bazy z lipca 2022 r. częściowo odpowiada za tak wysoki lipcowy odczyt BIK Indeksu PKM – mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska