MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia wola zmarłego jest nieważna, gdy napisano ją na komputerze

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
adw. Mariusz Lewandowski,  Izba Adwokacka w Toruniu
adw. Mariusz Lewandowski, Izba Adwokacka w Toruniu Sławomir Kowalski
Czy ostatnią wolę wyryć można dłutem na kamiennej płycie? Czy testament musi być spisany w języku polskim? Czy brak daty oznacza, że ostatnia wola zmarłego jest nieważna? Rozwiewamy wątpliwości.

[break]
- Najprostszą formą testamentu jest testament własnoręczny, zwany też testamentem holograficznym - objaśnia adwokat Mariusz Lewandowski z Torunia.

Ręczne pismo

- Zgodnie z treścią Art. 949. § 1. kodeksu cywilnego, „spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.”. Zatem - testament własnoręczny jest ważny, gdy został napisany przez testatora w całości pismem ręcznym, jak również został własnoręcznie przez niego podpisany oraz opatrzony datą.

Bez znaczenia jest jakim narzędziem posłuży się testator przy pisaniu testamentu. Może to uczynić na przykład długopisem, kredą, flamastrem, a nawet dłutem.

Nie jest też istotne, na jakim podłożu sporządzi się testament (np. na papierze, materiale, kamieniu). Jednak testament własnoręczny nie może być napisany na komputerze, maszynie do pisanie czy ręką innej osoby, ponieważ naruszenie tych reguł spowoduje jego nieważność.

Osoba niepełnosprawna może spisać testament za pomocą protezy ust lub nogi. Nadto nie jest konieczne sporządzenie testamentu w języku polskim, przy czym niezbędne jest, aby spadkodawca sporządzając testament w języku obcym znał ten język.

O podpisie i dacie

Podpis testatora musi być własnoręczny i musi znajdować się pod całym dokumentem zawierającym dyspozycje majątkiem na wypadek śmierci. Ponadto podpis powinien zawierać co najmniej nazwisko testatora, a przypadku, gdy nazwisko złożone jest z dwóch członów, istnieje możliwość posłużenia się tylko jednym z nich. Dopuszczalne jest także podpisanie się stale używanym pseudonimem, natomiast inicjały nie stanowią właściwego podpisu. Należy podkreślić, że nieprawidłowo podpisany testament jest nieważny.

Tradycyjnie data powinna zawierać oznaczenie dnia, miesiąca i roku sporządzenia testamentu. Jednak datę można podać także w sposób opisowy, np. „w pierwszy dzień Bożego Narodzenia 2016 roku” albo „w dniu moich 50 urodziny”. Brak daty nie pociąga za sobą skutku nieważności testamentu. Testament własnoręczny bez daty jest nieważny tylko w sytuacji, gdy jej brak budzi wątpliwości co do zdolności testowania spadkodawcy lub uniemożliwia jednoznaczną interpretację treści rozporządzania.

Brak daty powoduje nieważność również w sytuacji, gdy spadkodawca sporządził kilka testamentów i nie można ustalić ich wzajemnego stosunku. Bez znaczenia jest miejsce umieszczenia daty. Może ona znajdować się zarówno na początku, jak i w samej treści testamentu lub na końcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska