MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przekazanie spadku osobie niespokrewnionej. Jak to zrobić? Czym jest umowa o dożywocie i jak ją zawrzeć z osobą prywatną lub organizacją?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jedną z opcji jest spisanie testamentu. Jednak w takim przypadku trzeba będzie zapłacić podatek od spadku. innym rozwiązaniem jest zawarcie umowy o dożywocie.
Jedną z opcji jest spisanie testamentu. Jednak w takim przypadku trzeba będzie zapłacić podatek od spadku. innym rozwiązaniem jest zawarcie umowy o dożywocie. 123RF
Sprawy spadkowe warto uregulować odpowiednio wcześniej. Zazwyczaj dotyczą one najbliższych, ale jak przekazać spadek osobie niespokrewnionej? Kiedy trzeba zapłacić podatek od spadku? Co się stanie jeśli nie zostanie spisany testament, a spadek będzie podlegał dziedziczeniu ustawowemu? Wyjaśniamy.

Spis treści

Jak spisać testament?

W sprawach spadkowych najważniejsze jest spisanie testamentu. Spadkodawca za jego pośrednictwem może wskazać dowolnie wybraną osobę do której trafi spadek. Co ważne, odbędzie się to nawet w przypadku, gdy wymieniona w spadku osoba nie będzie z nim spokrewniona.

Testament można spisać u notariusza lub samodzielnie. Dokument musi być napisany samodzielnie i w całości pismem ręcznym. musi zawierać także datę i podpis.

Testament nie będzie ważny, jeśli spadkodawca spisał go:

  • w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji,
  • pod wpływem groźby,
  • pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści.

Jak uporządkować sprawy spadkowe?

Małgorzata Rosińska, Kierownik Działu Prawnego Funduszu Hipotecznego DOM jako przykład wskazuje samotną seniorkę, która ma siostrę i siostrzeńca, a jej głównym majątkiem jest mieszkanie. Wspomniana seniorka zmaga się z problemami zdrowotnymi, a pomoc otrzymuje od sąsiadki. Kobieta nie chce aby mieszkanie trafiło do rodziny. Seniorka chciałaby uporządkować swoje sprawy spadkowe tak, by jej mieszkanie nie zostało odziedziczone przez siostrę lub siostrzenicę.

Chcesz wiedzieć, jaki spadek przysługuje dzieciom i czy jest opodatkowany oraz kiedy można przejąć mieszkanie po rodzicach? Zobacz naszą galerię!

Co się wydarzy po śmierci kobiety, jeśli ta nie podejmie żadnych kroków i dojdzie do dziedziczenia ustawowego? Rosińska wyjaśnia, że w takim przypadku spadek po seniorce zostanie podzielony według zasad dziedziczenia ustawowego.

– Ponieważ jedyną żyjącą bliską rodziną emerytki jest jej młodsza siostra, to będzie ona uprawiona do przejęcia całości spadku – wyjaśnia i dodaje, że spadek obejmie również mieszkanie. W przypadku, gdyby siostra seniorki zmarła wcześniej, to spadek trafi do siostrzenicy.

Ekspertka podpowiada, że wspomniana seniorka może sporządzić testament w którym wskaże osobę lub organizację, która odziedziczy mieszkanie. Jak wyjaśnia, w takim przypadku jej siostra wraz z siostrzenicą nie mogą domagać się zachowku, ponieważ „zachowek przysługuje tylko zstępnym (dzieci, wnuki), małżonkowi lub rodzicom".

– Warto tu podkreślić, że w tym wypadku sąsiadka będzie musiała zapłacić podatek od spadku, ponieważ nie jest rodziną seniorki – zaznacza Rosińska.

Inną opcją jest zawarcie przez seniorkę umowy o dożywocie. Jak tłumaczy ekspertka, w przypadku umowy z osobą prywatną seniorka może zastrzec, że sąsiadka, w zamian za przekazanie jej prawa własności do nieruchomości, „ma obowiązek zapewnić jej wyżywienie, mieszkanie, światło, opał oraz odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić własnym kosztem stosowny pogrzeb".

– Strony umowy mogą również postanowić, że utrzymanie będzie polegało na wypłacaniu co miesiąc, aż do śmierci seniorki określonej kwoty pieniężnej, kompensującej ww. obowiązki. Takie właśnie rozwiązanie stosują fundusze hipoteczne – dodaje.

Ekspertka zaznacza, że rozwiązanie umowy o dożywocie jest trudne, czasochłonne i wymaga pójścia do sądu.

Jak odrzucić spadek?

Kiedy i jak skutecznie odrzucić spadek? Więcej pisaliśmy o tym tutaj. Jednak warto przypomnieć, że po otwarciu spadku spadkobierca ma do wyboru:

  • przyjęcie proste spadku
  • przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
  • odrzucenie spadku
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przekazanie spadku osobie niespokrewnionej. Jak to zrobić? Czym jest umowa o dożywocie i jak ją zawrzeć z osobą prywatną lub organizacją? - Strefa Biznesu

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska