Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Nawrze woła o pilną pomoc, bo jest z nim źle

Krzysztof Lietz
Dzisiaj pałac jest kompletnie opuszczony i jak informuje wywieszka na drzwiach wejściowy - „grozi zawaleniem”.
Dzisiaj pałac jest kompletnie opuszczony i jak informuje wywieszka na drzwiach wejściowy - „grozi zawaleniem”. Krzysztof Lietz
Zespół pałacowo-parkowy w Nawrze wymaga jak najszybszej interwencji. Zabity deskami, z zamurowanymi oknami pałac się sypie. Piękny kiedyś park zarasta sporej wielkości samosiejkami i zielskiem. Jest jednak spora szansa, że wkrótce się to zmieni.

Rozpoczęły się badania archeologiczne na toruńskim bulwarze

od 16 lat

Cały zespół pałacowo-parkowy w Nawrze jest dzisiaj pod opieką Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa, instytucji powołanej przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Krótka historia pałacu

Klasycystyczny pałac w Nawrze z dwiema oficynami zaprojektowany przez Hilarego Szpilowskiego, został zbudowany w latach 1798–1805 na zamówienie Konstantego Kruszyńskiego, ówczesnego właściciela, a następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich. W czasie II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców. Po wojnie pałac zmieniał właścicieli oraz przeznaczenie. Pełnił m.in. funkcję wypoczynkową dla kadry UMK, więzienia dla robotników polowych czy mieszkań dla pracowników Zakładu Doświadczalnego Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PAN.

Park przy pałacu założono w II połowie XIX w. Od strony kościoła do pałacu prowadziła główna aleja dojazdowa zakończona owalnym reprezentacyjnym podjazdem. Na terenie parku znajdował się również dom zarządcy majątku i dom ogrodnika.

Polecamy

Pałac w złym stanie

Z inicjatywy marszałka województwa Piotra Całbeckiego w grudniu 2020 r. zespół pałacowo- parkowy został przekazany przez rodzinę Szczanieckich Samorządowi Województwa Kujawsko-pomorskiego. Misję odrestaurowania parku i pałacu w Nawrze, marszałek powierzył Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa, które przygotowało założenia programowe i funkcjonalne ośrodka.

- Obiekt jest w stanie złym lub bardzo złym – mówił w marcu tego roku dr Marek Rubnikowicz, dyrektor wspomnianego Centrum. - Chcemy odtworzyć kształt przestrzenny sprzed 1945 roku, łącznie z ogrodami, łąką, szklarnią.

Docelowo ma tam być Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich, poza częścią ekspozycyjną, przewidzianą głównie w obrębie pałacu, ważną rolę odgrywać będzie program edukacji kulturowej, związany z historią i dziedzictwem ziemiaństwa ziemi chełmińskiej, przewidziany i dostosowany dla zróżnicowanego odbiorcy.

Jaki jest dzisiaj stan przygotowań do remontu obiektu i co się obecnie w tej sprawie dzieje?

- Dokumentacja projektowa jest już gotowa – informuje dyrektor Rubnikowicz. - Jest ona w fazie uzgodnień z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Toruniu. Liczymy, że w ciągu miesiąca ten etap zostanie zakończony. Wówczas może zostać rozpoczęta procedura uzyskania pozwolenia na budowę. W ciągu III kwartału tego roku, zgodnie z harmonogramem, zostanie przygotowany z niezbędnymi weryfikacjami, wniosek o pozyskanie środków unijnych, a następnie z Samorządem Województwa zostanie podpisana umowa o dofinansowanie. Ten etap będzie podstawą dla ogłoszenia postępowania przetargowego na kompleksowe prace remontowe w założeniu pałacowo-parkowym w Nawrze. Wprowadzenie, wyłonionego w postępowaniu przetargowym, generalnego wykonawcy planujemy na koniec IV kwartału 2023 lub początek I kwartału 2024 roku. Przewidujemy, że na realizację tego przedsięwzięcia, które jest zapisane w „Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do 2030 roku – Strategia Przyspieszenia 2030+”, potrzebować będziemy trzech lat.

Szacowany koszt omawianej tu inwestycji to 40-50 milionów złotych.

- Środki na jego realizację pochodzić będą z naszego programu regionalnego (Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza) perspektywy 2021-2027 oraz budżetu województwa, będziemy też aplikować o wsparcie rządowe – informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska