Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasja kołem się toczy

Justyna Tota
Justyna Tota
Wielu, żeby studiować, musi jednocześnie zarabiać. Wielu traktuje studia tylko jako sposób zdobycia „papierka”. Czy wśród studentów są jeszcze pasjonaci dziedziny, którą wybrali?

Wielu, żeby studiować, musi jednocześnie zarabiać. Wielu traktuje studia tylko jako sposób zdobycia „papierka”. Czy wśród studentów są jeszcze pasjonaci dziedziny, którą wybrali?

<!** Image 2 align=none alt="Image 173158" sub="Członkowie Studenckiego Koła Badań Podwodnych podczas prac w Chorwacji / Fot. Archiwum SKBP">Są ci, którym nie wystarczają obowiązkowe zajęcia na uczelni, prowadzą badania na lądzie i pod wodą, budują łodzie, organizują warsztaty, współpracują z najlepszymi praktykami.

Nurkują i dłubią

W maju dzięki współpracy z Departamentem Archeologii Podwodnej Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie wybrali się na Ukrainę, by badać zalaną część antycznego miasta Olbia, położonego u ujścia Bohu do Morza Czarnego. Dwa lata wcześniej zanurzali się w wodach Chorwacji, a we współpracy z Uniwersytetem w Kłajpedzie penetrują litewską część Bałtyku. Również polskie jeziora i rzeki odkrywają przed nimi wiele ciekawych reliktów przeszłości - pozostałości mostów, łodzi, narzędzi i militariów.

<!** reklama>- Bardzo interesującym obszarem jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, gdzie natrafić można na liczne pozostałości osad nawodnych, które aktualnie znajdują się pod powierzchnią wody, a także pod osadem dennym - mówi Wojciech Kulesza, prezes Studenckiego Koła Badań Podwodnych przy Instytucie Archeologii UMK.

Do koła mogą należeć nie tylko studenci archeologii, ale i innych kierunków, ważne, by mieć stopnie nurkowe i chcieć spróbować swych sił w różnych warunkach.

Archeologia podwodna nadal jest mało popularną dziedziną, stąd akcje SKBP, które mają to zmienić. Jedną z nich jest wykonywanie tzw. dłubanki, czyli prostego, pochodzący nawet z okresu mezolitu typu łodzi, wydrążonej zwykle z pnia sosny, którą studenci w zeszłym roku budowali na Barbarce, a następnie wodowali, wzbudzając ogromne zainteresowanie torunian.

- W czerwcu będziemy dłubać kolejną łódź, tym razem już na zlecenie Domu Kultury w Izbicy Kujawskiej, która przeznaczona będzie na potrzeby tworzonego skansenu w Wietrzychowicach. A jeśli wystarczy czasu, to być może powstanie jeszcze jedna dla Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy - zdradza nam Wojciech Kulesza.

Studenci na tropie

Być jak Sherlock Holmes - rozszyfrować nawet najbardziej zagadkowe zbrodnie? Okazuje się, że to może być wyzwanie nie tylko dla studentów prawa i administracji, ale też europeistyki, psychologii i archeologii, którzy współtworzą Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki, działające przy Katedrze Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji UMK. Jego członkowie mogli już przekonać się na własnej skórze, czy da się oszukać wariograf, dowiedzieli się, jak rozpoznać fałszywe pieniądze i dokumenty, a podczas wakacyjnych obozów naukowych w Szczytnie we współpracy z miejscową policją uczyli się przeprowadzania oględzin miejsca kradzieży z włamaniem, miejsca wybuchu bądź użycia broni palnej.

W zeszłym tygodniu odwiedzili Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, gdzie mieli okazję zapoznać się z działalnością Laboratorium Kryminalistycznego.

- Dowiedzieliśmy się, jak przebiega rekonstrukcja wypadków drogowych na podstawie akt sprawy, śladów obuwia i odzieży, uszkodzeń pojazdów i ich elementów oraz w jaki sposób ustala się przyczyny tych wypadków. Zapoznaliśmy się z problemami występującymi w czasie badań tzw. dopalaczy. Zobaczyliśmy, jak specjalnie przeszkolony pies rozpoznaje ślady zapachowe - wylicza prezeska SKNK, Barbara Skalska. - Policjanci chętnie dzielą się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, a warsztaty pod ich kierunkiem pozwalają nam skonfrontować teorię z rzeczywistością.

Od konferencji do praktyki

Koło Naukowe Psychoterapii jako jedno spośród blisko 30 kół działających na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego decyzją władz uczelni zostało uznane za najlepiej funkcjonujące.

- Pod koniec roku akademickiego w Instytucie Psychologii UKW zawsze organizujemy Ogólnopolskie Studenckie Konferencje Naukowe, podczas których poruszamy często kontrowersyjne tematy - mówi Magdalena Izydorczyk, przewodnicząca SKNP, którego członkowie spotykają się dwa razy w tygodniu

Wtorki są tu... filmowe.

- Dobre kino pokazuje skomplikowane relacje międzyludzkie, poszerza świadomość - przekonuje Kinga Mickiewicz, przewodnicząca sekcji „Projekcja”.

W czwartki natomiast jest czas na spotkania z gośćmi.

- To okazja do poznania pracy psychologów i psychoterapeutów w różnych miejscach - w szpitalu, więzieniu, prywatnym gabinecie, poradni i przychodni.

W jednym miejscu usiedzieć też nie mogą członkowie Studenckiego Koło Literackiego Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Starają się między innymi propagować czytelnictwo.

- Opracowaliśmy projekt, uwzględniający wystawy, prezentacje, konkursy, działania interdyscyplinarne i spotkania literackie. W marcu wygraliśmy dofinansowanie z Urzędu Miasta na jego realizację. Tak wcielamy pomysły w życie! - mówi Monika Grzybowska, opiekunka naukowa SKL WSG

Po wykładach rola-bola

Oryginalne jest... Studenckie Koło Żonglerskie, które w 2007 roku założyło troje studentów. I choć cztery lata temu pomysł na żonglujących studentów był absolutnie nowatorski (do 2009 roku drugiego takiego studenckiego koła w Polsce nie było), to kadra Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UMK, przy którym działa koło, od początku wspiera tę inicjatywę, m.in. udostępniając salę do sobotnich treningów, na które może przyjść każdy.

- Nie trzeba umieć żonglować, wystarczą szczere chęci i pozytywne nastawienie - zapewnia Mateusz Kownacki, prezes koła, w którym bezpłatnie można nauczyć się żonglowania piłeczkami, obręczami i maczugami, kręcić diabolo, jeździć na monocyklu, chodzić po linie czy balansować na rola-bola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska