Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paweł Piotrowicz: Curling jest sportem przyjaznym dla zawodników

Michał Żarski
Paweł Piotrowicz na ubiegłorocznym turnieju „Toruń Curling Cup”. Właśnie przygotowuje się do zagrania
Paweł Piotrowicz na ubiegłorocznym turnieju „Toruń Curling Cup”. Właśnie przygotowuje się do zagrania Archiwum Pawła Piotrowicza
Szef Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia PAWEŁ PIOTROWICZ o curlingu.

Kiedy się pan zafascynował curlingiem?

Pod koniec lat 80., gdy cur-ling nie był jeszcze sportem olimpijskim. Pamiętam moment, kiedy jedliśmy z rodziną kolację, a w wiadomościach sportowych pokazano fragment meczu curlingowego i zapowiedź nocnych transmisji. Początkowo ten sport wydał mi się komiczny - faceci zamiatają szczotkami przed lecącym po lodzie kamieniem. A jednak nie mogłem się oderwać od tego obrazu i obejrzałem wszystkie mecze, pokazywane grubo po północy. Później, kiedy weszliśmy w erę telewizji satelitarnej i Internetu, o oglądanie meczów curlingowych było łatwiej. Ale prawdziwa przygoda z tym sportem zaczęła się pięć lat temu, gdy z grupą przyjaciół zagrałem w curling pierwszy raz w życiu, podczas charytatywnej imprezy „Świąteczna Bitwa Gwiazd”. Wtedy dowiedziałem się, że także w Toruniu jest klub curlingowy i można uprawiać ten sport. Nie mogłem zmarnować takiej okazji.

Od razu zaczął pan trenować?

Był początek grudnia 2012 r. Stworzyliśmy drużynę mieszaną. Trójka z nas wciągnęła się w curling na sto procent. Zajęliśmy czwarte miejsce, na szesnaście amatorskich drużyn i byliśmy zachwyceni tym wynikiem. Od stycznia 2013 zaczęliśmy swoją przygodę na poważnie. W tym samym roku zagrałem, już w męskiej drużynie, w mistrzostwach Polski.

Curling nazywany jest szachami na lodzie...

Rzeczywiście tak mówi się czasami o curlingu, choć ja sam zbyt wielu podobieństw nie widzę. Na pewno konieczność stosowania przemyślanej taktyki, możliwość użycia schematów przy jednoczesnej wielości kombinacji - to łączy te sporty. Curling jest jednak sportem technicznym, wymagającym szczególnej precyzji, no i przede wszystkim grą zespołową, więc porównanie z szachami może być mylące. Mnie bardziej kojarzy się z bilardem.

Na czym polega rozgrywka?

Dwie czteroosobowe drużyny grają przeciwko sobie na torze lodowym o długości około 45 m i szerokości 5 m. Każda drużyna ma do dyspozycji 8 granitowych kamieni ważących po około 20 kg, z kolorowymi rączkami - dla jednej drużyny zwykle czerwonymi, dla drugiej żółtymi. Nieodłącznym atrybutem gracza jest szczotka. Przydają się też buty z teflonową podeszwą na jednej nodze, zapewniającą doskonały poślizg na lodzie. Każdy zawodnik zagrywa dwoma kamieniami na przemian z przeciwnikiem. Celem jest dom znajdujący się na końcu toru. Chodzi o to, żeby po zagraniu wszystkich kamieni w partii (tzw. end) przynajmniej jeden z naszych znalazł się bliżej środka niż kamień przeciwnika. Punktują tylko te, które są bliżej środka niż jakikolwiek kamień przeciwnego koloru. Standardowo w meczu jest 10 partii. Po każdej przyznaje się punkty, a mecz wygrywa drużyna, która w sumie zdobyła ich więcej.

A po co się szczotkuje lód?

Po pierwsze szczotkowanie wydłuża bieg kamienia. Tak rozgrzany lód zwiększa swoją śliskość i dzięki temu kamień może przebyć drogę dłuższą nawet o 2-3 metry. Drugą funkcją szczotki jest wpływ na tor ruchu kamienia. Kamienie cur-lingowe poruszają się po zakrzywionym torze. Dzięki rotacji i zjawiskom fizycznym zachodzącym na styku lodu i podstawy kamienia, kamienie po prostu skręcają, nawet o 6 stóp w stosunku do wyznaczonej linii zagrania, a szczotkowanie może spowodować, że skręt będzie mniejszy. Dzięki temu możemy na przykład uchronić zagrywany kamień od kolizji z innym stojącym już na torze, który akurat chcemy ominąć.

Ponoć w curlingu między drużynami nie ma zawiści.

Curling jest sportem bardzo przyjaznym dla zawodników i drużyn. W zasadzie nie trzeba sędziego. Podczas zawodów ma on raczej funkcję organizacyjną, a wszystkie sytuacje sporne, zdarzające się na lodzie, drużyny rozwiązują między sobą. Zawodnik, który popełnił faul, na przykład dotknął wypuszczonego kamienia, natychmiast to zgłasza i albo zatrzymuje ten kamień, albo pozwala przeciwnikowi odtworzyć sytuację sprzed zagrania. Charakterystyczne, także na zawodach o najwyższą stawkę, jest uznanie dla drużyny przeciwnej. Gdy uda się wyjątkowo trudne zagranie, wiwatuje nie tylko publiczność, gratulacje odbiera się też od przeciwników.

W jakim wieku można uprawiać curling?

Na świecie grać i trenować zaczynają dzieci w wieku 10-12 lat. Do 21. roku życia mamy kategorię juniorów, potem do 50. roku kobiety i mężczyzn, bo tak się ta grupa wiekowa nazywa, a gdy ktoś skończy 50 lat, staje się curlingowym seniorem. Seniorzy 50+ także mają swoje mistrzostwa świata. Sam zacząłem uprawiać curling w wieku 45 lat, dzisiaj mam 50 i liczę na długą karierę sportową. Dużą wartością curlingu jest też to, że towarzysko mogą grać ze sobą drużyny z różnych kategorii: wiekowych, płci, a nawet niepełnosprawni na wózkach z pełnosprawnymi. Curling ma więc wielką wartość integracyjną i jest czymś więcej niż sportem. Jest sposobem na życie.

Wybieramy Dziewczynę Lata 2017! Głosowanie potrwa do 7 sierpnia 2017 r. do godz. 21.00. Aktualne wyniki można sprawdzić TUTAJW galerii prezentujemy fotografie tegorocznych kandydatek. Warto wesprzeć swoją faworytkę oddając na nią głos!

Dziewczyna Lata 2017 [GALERIA ZDJĘĆ KANDYDATEK]

Jak wygląda curling w Toruniu?

Od ponad 10 lat działa Toruński Klub Curlingowy. Wystawiamy drużyny w mistrzostwach Polski. Gramy w ekstra-lidze, gdzie kolejny rok z rzędu otarliśmy się o podium. Jeździmy na turnieje towarzyskie. Największym problemem jest baza treningowa - trenujemy na „Tor-Torze” lub na lodowisku „Mentor Sport”, ale nie są to obiekty zbyt dobrze przystosowane do ćwiczenia curlingu. A sezon w Toruniu zaczynamy od 22 września trzydniowym turniejem „Toruń Curling Cup”. To już 10. edycja. Zagrają m.in. aktualne mistrzynie Polski. Mamy też drużyny z Białorusi i Włoch. Będzie to dobra okazja do kibicowania, ale i do spróbowania swoich sił w curlingu. Zapraszam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska