Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2019: Kiedy będzie można oglądać deszcz meteorytów? Lipiec i sierpień - wtedy na niebie zobaczymy perseidy

TW
Perseidy 2019: kiedy oglądać na niebie spadające gwiazdy? Perseidy to nic innego jak rój meteorów, pojawiający się w okresie letnim. Zjawisko to cieszy się ogromną popularnością, głównie ze względu na możliwość obserwacji perseidów podczas ciepłych, sierpniowych nocy. Dokładnie między 17 lipca a 24 sierpnia będzie można rozkoszować się ich widokiem na nocnym niebie. Kiedy i gdzie najlepiej obserwować Perseidy 2019? O wszystkich szczegółach dotyczących zjawiska spadających gwiazd możecie przeczytać w naszym artykule.

Spadające gwiazdy to nic innego jak mnóstwo większych i mniejszych meteorów, które wpadają w atmosferę ziemską z prędkością od 12 do 72 km na sekundę. Taka prędkość sprawia, że pod wpływem siły tarcia powietrze w pobliżu meteoroidu rozgrzewa się osiągając temperaturę około 2000 °C. Do opisywanego zjawiska podgrzania powietrza dochodzi zazwyczaj na wysokości od około 100 do około 300 km od powierzchni Ziemi.

Perseidy 2019: co to jest?

Odrywające się z powierzchni meteoroidu cząstki tworzą tzw. „ogon”, który świeci. Jony gazów ulatniających się z powierzchni meteoroidu oraz nagrzane i zjonizowane gazy atmosfery świecą i tworzą jasny ślad wzdłuż trasy jego przelotu. W tej fazie lotu meteoroid zaczyna spowalniać i tracić masę, a ogon spadającego obiektu staje się widzialny z powierzchni ziemi.

Polecamy

Pierwsze informacje o obserwacjach perseidów pochodzą z Dalekiego Wschodu. Nazywa się je „łzami świętego Wawrzyńca” ze względu na datę pojawiania się perseidów na niebie. 10 sierpnia jest dniem męczeńskiej śmierci świętego Wawrzyńca, który podczas tortur był przypiekany i miał płakać nad grzechami świata. Jest on patronem osób poparzonych, gorączkujących oraz strażaków, kucharzy, piekarzy. Ponadto ma chronić przed ogniem piekielnym.

Gdzie oglądać nocne niebo w Polsce? Tu zanieczyszczenie świa...

Podczas występowania roju meteorów można odnieść wrażenie, że zmierzają ku jednemu celowi – w stronę konstelacji Perseusza. Co prawda rój przemieszcza się również przez inne gwiazdozbiory, m.in przez gwiazdozbiór Kasjopei oraz Żyrafy, jednak maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei należącej do gwiazdozbioru Perseusza.

Perseidy w Toruniu. Lipiec i sierpień miesiącami obserwacji. Gdzie oglądać?

Chcąc obserwować deszcz meteorów nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu. Należy jednak pamiętać, że perseidy najlepiej widoczne będą z dala od światła miejskiego. Warto oddalić się od pobliskich źródeł światła i obserwować niebo poza granicami miasta, np. na leśnych polanach. Można również udać się na niewielkie wzniesienia, gdzie widoku nie będą zasłaniały wysokie, okoliczne budynki. Jedynymi utrudnieniami w oddalonych od zgiełku miasta miejscach, mogą okazać się chmury.

Perseidy najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy i nad ranem. Zazwyczaj są widoczne na całym niebie, jednakże najlepiej na półkuli północnej.

Perseidy 2019 - kiedy obserwować?

  • W tym roku rój ma być najlepiej widoczny między 11 a 14 sierpnia - wtedy będzie można się spodziewać nawet 100 zdarzeń na godzinę każdej nocy.
  • Obserwacja deszczu meteorów nie wymaga specjalistycznego sprzętu - warto jednakże pamiętać, że perseidy są najlepiej widoczne w zacienionych miejscach.

Polecamy

50-ta rocznica lądowania Apollo 11

Mówiąc o kosmicznych wydarzeniach, należy wspomnieć, że w tym roku przypada okrągła, bo już 50-ta rocznica lądowania Apollo 11 na Księżycu. Dokładnie 16 lipca 1969 roku o godzinie 20:17 Neil Alden Armstrong, Edwin Eugene Buzz Aldrin i Michael Collins wylądowali na Księżycu rakietą wraz z modułem załogowym, która miała 111 metrów wysokości.

W przygotowaniach do misji Apollo 11 brało udział trzech Polaków. Werner Ryszard Kirchner opracował paliwo dla lądownika „Eagle”, Mieczysław Bekker konstruował łaziki księżycowe dla kolejnych misji Apollo, natomiast Stanley Stanwyck-Stankiewicz pracował nad prawidłowym składem powietrza w statku.

POLECAMY: Baza amerykańskich żołnierzy w Toruniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska