Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka harcerzy śladami błogosławionego ks. Wincentego Frelichowskiego

red
Harcerze podczas pielgrzymki śladami błogosławionego ks. Wincentego Frelichowskiego
Harcerze podczas pielgrzymki śladami błogosławionego ks. Wincentego Frelichowskiego Nadesłana
W Sanktuarium Błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu rozpoczęła się Harcerska Pielgrzymka Dziękczynienia – WICKOWE CAMINO. Harcerze pielgrzymowali do sanktuarium oraz miejsc związanych z błogosławionym, aby tam prosić o kanonizację Patrona Harcerstwa Polskiego.

Pielgrzymka śladami ks. Frelichowskiego

Pielgrzymka do miejsc związanych z błogosławionym – do Torunia, gdzie m.in. był wikariuszem w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz do niemieckich obozów koncentracyjnych Fort VII, KL Stutthof, KL Sachsenhausen i KL Dachau – miejsca śmierci, to uczczenie rocznicy beatyfikacji patrona polskich harcerzy – Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Na rozpoczęciu w Toruniu, w środę, 18 października, obecny był również siostrzeniec błogosławionego pan Zygmunt Jaczkowski, prezes Fundacji " Caritas Super Omnia Est", która była organizatorem pielgrzymki. W spotkaniu brali udział harcerze z Polski, Litwy, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec.

Kolejnego dnia uczestnicy pielgrzymki dzięki uprzejmości Muzeum KL Stutthof mogli zwiedzić Muzeum i poznać nieludzkie warunki w jakich musieli przebywać więźniowie niemieckiego obozu KL Stutthof.

Msza w intencji więźniów

Dr. Robert Zadura – biograf Patrona Harcerstwa Polskiego, przypomniał też heroiczną historię pobytu w obozie błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego. Po zwiedzeniu Muzeum ks. dr. Dominik Domin odprawił Mszę Św. w intencji więźniów oraz wszystkich pomordowanych w KL Stutthof.

W piątek 20 października harcerze odwiedzili Muzeum Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego KL Sachsenhausen niedaleko Berlina.
Uczestnicy pielgrzymki złożyli kwiaty i odprawiona została msza św. w intencji więźniów oraz wszystkich Polaków pomordowanych w KL Sachsenhausen.

Projekt Wickowe Camino Niemieckie Miejsca Zagłady jest sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą 2023.

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 w Chełmży. Został księdzem. Skierowany do parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu. Aresztowany przez Niemców w 1939 roku skąd trafił do wielu miejsc kaźni. Zmarł 23 lutego 1945 w obozie w Dachau w opinii świętości. Jest między innymi patronem harcerzy polskich.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska