Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Betlejemskie Światło Pokoju w Toruniu. W podzięce za błogosławionego

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Przekazanie przez harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Dla torunian odebrał je prezydent Michał Zaleski
Przekazanie przez harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Dla torunian odebrał je prezydent Michał Zaleski Sławomir Kowalski/torun.pl
Tradycyjnie na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia także do Torunia dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Za pośrednictwem prezydenta Michała Zaleskiego harcerze przekazali je torunianom.

Zobacz wideo: Jak działa nowa Pracownia Kardiologii Inwazyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu?

od 16 lat

Światło Pokoju to ogień, który płonie bezustannie w Grocie Narodzenia w Betlejem. Legenda głosi, że pierwszym, który przewiózł je stamtąd w rodzinne strony, był rycerz powracający z wyprawy krzyżowej, pragnący przekazać najbliższym tchnienie dobroci i pokoju. Betlejemskie Światło Pokoju to z kolei idea ponad 30-letnia. Narodziła się w 1986 roku za sprawą Austriackiego Radia i Telewizję. Światło z Groty Narodzenia Pańskiego jest przewożone na pokładzie samolotu Austriackich Linii Lotniczych do Wiednia, skąd skauci roznoszą je po całym kraju i przekazują na granicach skautom z sąsiednich państw.

Betlejemskie Światło Pokoju: z Wiednia do Torunia

Do Polski Betlejemskie Światełko Pokoju przybywa ze Słowacji, skąd odbierają je polscy harcerze i przekazują z miasta do miasta. W tym roku zostało ono im przekazane w niedzielę 10 grudnia w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Do województwa kujawsko-pomorskiego trafiło tydzień później. Chorągiew Kujawsko-Pomorska Związku Harcerstwa Polskiego przejęła je podczas mszy świętej w niedzielę 17 grudnia w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego w Barcinie.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

W Toruniu Betlejemskie Światło Pokoju pojawiło się dzień później, w poniedziałek 18 grudnia. Zostało przekazane miejscowym harcerzom podczas mszy świętej w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, którego harcerze uważają za swojego duchowego patrona.

Po niej Światło przeniesiono na Rynek Nowomiejski. Tam, w pobliżu szopki bożonarodzeniowej, ogień przekazany został prezydentowi Michałowi Zaleskiemu, który odebrał je w imieniu mieszkańców Torunia. W przekazaniu Światła uczestniczył też przyjaciel i opiekun harcerzy ks. Józef Nowakowski, wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz i radny Michał Jakubaszek (PiS). Nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych - policjantów, strażaków i strażników miejskich.

- Jest to wyjątkowy moment, bo Betlejemskie Światło Pokoju dociera w sytuacji, w której tereny, z których zostaje przyniesione, są ogarnięte wojną. Giną ludzie i czas, aby to się skończyło, aby postawić temu sprzeciw. Czyńmy pokój – mówił prezydent Zaleski.

Betlejemskie Światło Pokoju: dziękczynienie za błogosławionego z Torunia

"Betlejemskie Światło Pokoju jest znakiem pokoju, poświadczeniem wzajemnego zrozumienia i symbolem pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju" - czytamy na stronie internetowej swiatlo.zhp.pl.

Hasło Betlejemskiego Światła Pokoju 2023 to „Czyńmy pokój”. Wpisuje się ono w dziękczynienie harcerzy w Polsce za ustanowienie wspomnianego bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem harcerstwa polskiego. Przypomnijmy, że został on ustanowiony błogosławionym przez papieża Jana Pawła II podczas jego wizyty w Toruniu 7 czerwca 1999 roku.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Przypomnijmy, że urodzony w Chełmży w 1913 roku ks. Stefan Wincenty Frelichowski w wieku 14 lat wstąpił do ZHP. Działał w nim aktywnie do wybuchu II wojny światowej. Po przyjęciu święceń kapłańskich od 1 lipca 1938 roku był wikariuszem parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. We wrześniu 1939 roku został aresztowany przez Niemców. Był więziony w kilku obozach koncentracyjnych. Zmarł w obozie w Dachau w lutym 1945 roku po tym, jak zaraził się tyfusem od współwięźniów, którym niósł pomoc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska