MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płaca minimalna w 2024 roku będzie podwyższana dwukrotnie! „W lipcu historyczny poziom". Jak Polska wypada pod tym względem na tle UE?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Po lipcowej podwyżce płacy minimalnej Polska znajduje się na 14. miejscu w Unii Europejskiej pod względem wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Po lipcowej podwyżce płacy minimalnej Polska znajduje się na 14. miejscu w Unii Europejskiej pod względem wysokości minimalnego wynagrodzenia. 123RF/ fotoforce
Stawki płacy minimalnej w poszczególnych państwach Unii Europejskiej stale rosną. Wzrost stawek najniższego wynagrodzenia dotyczy również Polski. W 2024 roku nastąpi dwukrotna podwyżka najniższego wynagrodzenia. – W porównaniu z płacą na poziomie 3600 zł z 2022 roku będzie to wzrost o blisko 20 proc. – wskazuje Piotr Juszczyk, inFakt. Ile na rękę otrzyma pracownik od 1 lipca 2024 roku?

Spis treści

Dwie podwyżki płacy minimalnej w 2024 roku

W 2024 roku będziemy świadkami dwukrotnej podwyżki płacy minimalnej. pierwsza nastąpi już w styczniu, kiedy to stawka wzrośnie do 4242 zł brutto, a następnie w lipcu do historycznego poziomu 4,3 tys. zł brutto. W porównaniu z płacą na poziomie 3600 zł z 2022 roku będzie to wzrost o blisko 20 proc. – wskazuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w inFak. – Oznacza to, że od 1 lipca 2024 pracownik otrzyma na rękę 3261,53 zł –dodaje.

Obecnie, po ostatniej podwyżce płacy minimalnej, która miała miejsce w lipcu br., Polska znajduje się na 14. miejscu spośród państw Unii Europejskiej pod względem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wyprzedzamy m.in. takie kraje, jak Litwa, Rumunia, Węgry i Bułgaria. – Z kolei Estonia, Chorwacja, Czechy i Słowacja mają minimalne wynagrodzenie na zbliżonym poziomie co Polska – zauważa ekspert.

Płaca minimalna w Europie. Gdzie jest najwyższa?

W Europie najwyższe miesięczne minimalne wynagrodzenie obowiązuje w Luksemburgu i wynosi 2387 euro, czyli około 10,6 tys. zł. Na drugim miejscu znajdują się Niemcy, gdzie płaca minimalna to obecnie 1981 euro, a więc około 8,9 tys. zł, czyli blisko 2,5 razy więcej niż w Polsce. Co istotne, w Niemczech wynagrodzenie minimalne w 2023 r. względem 2022 roku wzrosło o ponad 22 proc., a w Polsce o 18 proc., przeliczając euro na PLN i o 14 proc., jeśli do wyliczenia wzięlibyśmy pod uwagę kwoty w euro.

Minimalne wynagrodzenie na poziomie zbliżonym do Niemiec obowiązuje również w Belgii, Holandii oraz Irlandii. We Francji jest to około 7,6 tys. zł, czyli 1,3 tys. zł mniej niż w Niemczech, ale dwa razy więcej niż w Polsce. Ekspert podaje, że największy wzrost płacy minimalnej nastąpił na Litwie, gdzie stawki zwiększyły się o 24 proc.

Ekspert w swojej analizie podkreśla, że w Niemczech i Francji dynamika wzrostu stawek minimalnego wynagrodzenia w ostatnich 14 latach jest mniejsza niż w Polsce czy Estonii. Przykładowo w Niemczech od 2010 roku płaca minimalna wzrosła o ok. 40 proc., a w Polsce o ok. 130 proc., przeliczając kwoty na wartości w euro i o ok. 170 proc. w złotówkach. Dane te pokazują również, jak polska złotówka straciła względem euro.

– Można odnieść wrażenie, że minimalne wynagrodzenie w Polsce rośnie szybciej niż w Niemczech. Jest to jednak złudne. Na przestrzeni lat 2010-2023 w Niemczech zwiększyło się ono o blisko 600 euro, a w Polsce o nieco ponad 300 euro. Wartościowo Polska ma dużo niższy przyrost niż Niemcy – wyjaśnia.

W 2024 roku dalsze wzrosty płacy

W przyszłym roku w Polsce docelowa wartość minimalnego wynagrodzenia to 4300 zł, a więc o 20 proc. więcej niż w 2022 roku. Po przeliczeniu po kursie euro wynoszącym 4,46 zł, jest to kwota równa 156 euro. W Niemczech według zapowiedzi płaca minimalna ma wzrosnąć tylko o 3,4 proc., a więc o 67 euro. Oznacza to, że w 2024 roku w Polsce zanotujemy znaczny wzrost – zarówno procentowy, jak i wartościowy względem naszych sąsiadów.

– Porównując wzrosty płac minimalnych w Polsce i Niemczech, należy jednak pamiętać, że w 2023 roku względem Niemiec mamy o ok. 10 proc. wyższą inflację – zaznacza ekspert.

WIDEO: Work life balance już jest passé? Pracownicy chcą innych benefitów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska