Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plakaty wyborcze przy ulicach - tak, ale pod specjalnym nadzorem

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Na wysyp plakatów wyborczych jeszcze trochę poczekamy
Na wysyp plakatów wyborczych jeszcze trochę poczekamy Piotr Bednarczyk
Kampania wyborcza ruszyła z kopyta, w Toruniu pojawiły się pierwsze plakaty w pasie dróg publicznych. A będzie ich coraz więcej.

Zobacz wideo: Na maszynie tego samego typu Piłsudski drukował Robotnika. Tak ona wygląda!

od 16 lat

- Zainteresowanie jest duże, podobnie jak cztery lata temu - mówi Agnieszka Kobus - Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. - Z doświadczenia jednak wiemy, że prawdziwy wysyp plakatów czeka nas na jakieś dwa tygodnie przed wyborami.

Sporo wymogów

Co trzeba zrobić, aby móc powiesić plakaty w obrębie dróg publicznych? Zacznijmy od tego, że komitety wyborcze najpierw muszą uzyskać zgodę MZD. Aby spełnić formalności należy złożyć w siedzibie MZD wniosek o zajęcie pasa drogowego pod reklamę wraz z planem sytuacyjnym w skali 1:500 lub 1:1000 z wrysowanym miejscem jej umieszczenie. Dodatkowo należy załączyć projekt nośnika.

Po uzyskaniu zgody można już wieszać plakaty, ale pod pewnymi warunkami. Dla ekspozycji materiałów wyborczych zaleca się słupy oświetlenia ulicznego, z wyłączeniem słupów oświetleniowych, na których znajdują się znaki drogowe, w bezpośrednim obszarze skrzyżowań, przejść dla pieszych oraz w odległości mniejszej niż 10 m od tych miejsc w przypadku nie zachowania trójkątów widoczności, i na terenach zabytkowych, na które wnioskodawca nie uzyskał zezwolenia Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu.

Obostrzeń jest dużo więcej. Na przykład plakaty muszą być też zawieszone tak, by była zachowana odległość pół metra w poziomie od krawężnika ograniczającego jezdnię, chodnik lub ścieżkę rowerową i 2,2 m od poziomu chodnika, ścieżki rowerowej, a w przypadku jezdni ponad 5 m od powierzchni ulicy.

Zabronione jest wieszanie plakatów w bezpośrednim obszarze skrzyżowań, przejść dla pieszych bez zachowania skrajni drogowych i trójkąta widoczności, na znakach drogowych i w ich tle, na słupkach i masztach sygnalizacji świetlnej, na kratownicach i bramownicach, na barierach i płotkach ochronnych i na obiektach inżynieryjnych związanych z zarządzeniem drogami (np. mostach, kładkach, estakadach, wiaduktach, itp.).

W centrum drożej

Ile trzeba zapłacić za możliwość powieszenia swojego plakatu w pasie drogowym dróg publicznych w Toruniu?
W Zespole Staromiejskim (ograniczonym następującymi ulicami: al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego, Szumana, placem św. Katarzyny, Wola Zamkowa i Bulwarem Filadelfijskim) jest drożej. Tu płaci się złotówkę dziennie za metr kwadratowy reklamy. Na pozostałych ulicach trzeba zapłacić połowę tej kwoty.

Lepiej nie ryzykować

Co się stanie, jeśli ktoś powiesi swoje materiały wyborcze „na dziko”, czyli bez pozwolenia i opłaty?

- Kara wynosi dziesięciokrotność normalnej stawki - wyjaśnia Agnieszka Kobus - Pęńsko. - W poprzednich latach zaczynaliśmy jednak od wezwania komitetów wyborczych do zapłaty i spełnienia formalności, co zazwyczaj skutkowało.

Zdjąć na czas

MZD sprawdza też, czy plakaty zostały odpowiednio umocowane i nie sprawiają niebezpieczeństwa oraz nie niszczą słupa.
Trzeba też pamiętać o zdjęciu plakatów w odpowiednim czasie. Opieszali muszą się liczyć z naliczeniem kary (też dziesięciokrotność stawki).

- W poprzednich wyborach nie mieliśmy takiego przypadku - zaznacza jednak Agnieszka Kobus - Pęńsko.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska