Tylko u nas
nowosci.com.pl

Zobacz koniecznie!

Rozwiń
Plebiscyt „Nauczyciel na medal”. Do 5 grudnia trwa...

Plebiscyt „Nauczyciel na medal”. Do 5 grudnia trwa głosowanie w powiatowym etapie naszego konkursu. Finał 14 grudnia

Justyna Wojciechowska-Narloch

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Szkoła Podstawowa w Grębocinie była najwyżej w zestawieniu dla powiatu toruńskiego

Szkoła Podstawowa w Grębocinie była najwyżej w zestawieniu dla powiatu toruńskiego ©Jacek Smarz

Który nauczyciel jest najlepszy, jaki wykładowca najbardziej ludzki, a która szkoła najprzyjaźniejsza? Na te pytania odpowiada nasz plebiscyt.
Szkoła Podstawowa w Grębocinie była najwyżej w zestawieniu dla powiatu toruńskiego

Szkoła Podstawowa w Grębocinie była najwyżej w zestawieniu dla powiatu toruńskiego ©Jacek Smarz

Najlepsi nauczyciele, szkoły i wykładowcy akademiccy w regionie spotkają się w styczniu podczas wielkiej gali w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Odbiorą z rąk marszałka Piotra Całbeckiego - honorowego patrona plebiscytu - pamiątkowe medale, dyplomy i gratulacje. Dostaną także nagrody - między innymi zaproszenia do SPA, vouchery na studia podyplomowe czy bony na duże zakupy. Uroczystości towarzyszyć będzie szkolenie dla nauczycieli poświęcone wykorzystaniu nowych technologii i mediów społecznościowych w edukacji.

W ten sposób zakończymy nasz plebiscyt prowadzony od kilku tygodni przez „Nowości”, „Express Bydgoski’ oraz „Gazetę Pomorską”.

Nominacja w nagrodę

Trzeba podkreślić, że wzorem ubiegłego roku w największych miastach i powiatach regionu wybieramy osobno nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, nauczycieli klas IV-VIII i gimnazjum oraz nauczycieli szkół średnich. Najlepsi w swojej kategorii awansują do finałowego, regionalnego etapu. Głosowanie w powiatach i miastach trwa do 5 grudnia. Po dwudniowej przerwie w piątek, 7 grudnia rozpocznie się głosowanie w finale. To potrwa przez dwa kolejne tygodnie.

Nowością w tegorocznej edycji plebiscytu są dwie kategorie: szkoła oraz nauczyciel akademicki. W tej drugiej głosowanie odbywa się tylko na etapie wojewódzkim.

Zobacz także: Nauczyciel i szkoła na medalJuż same nominacje kandydatów przyniosły wiele wzruszeń i emocji. Czytelnicy - rodzice, uczniowie, dziadkowie - przysyłali do nas pełne superlatyw uzasadnienia zgłaszanych kandydatur, chwalili nauczycieli za wyrozumiałość i serce.

- Nauczycielka mojego syna nie gna z materiałem jak inni. Na poszczególne zagadnienia poświęca dokładnie tyle czasu, ile trzeba. Jeśli któreś dziecko czegoś nie rozumie, tłumaczy do skutku. Do tego jest opiekuńcza, wyrozumiała i bardzo ciepła. Widać, że praca z dziećmi to jej miłość i powołanie - tak wychowawczynię swojego syna opisuje Czytelniczka.

Przygoda bez rutyny

Jedną z nominowanych do naszego plebiscytu w powiecie toruńskim jest Marta Licznerska, nauczycielka najmłodszych dzieci w Szkole Podstawowej w Przysieku. Jak sama wspomina, do oświaty trafiła na krótko, w zastępstwie. Miała być to jednoroczna przygoda, a trwa już od dekady. I to wciąż w tej samej placówce.

Pani Marta twierdzi, że uczenie było jej w życiu pisane, choć droga do tego wcale nie była taka prosta.

- Od najmłodszych lat bawiąc się w szkołę odgrywałam rolę nauczyciela, „męczyłam” młodsze kuzynostwo kartkówkami, dyktandami. Tworzyłam nawet dzienniki zajęć - wspomina. - W trakcie studiów próbowałam tysiąca innych rzeczy, myślałam o zmianie kierunku studiów na artystyczne. Życie napisało dla mnie inny scenariusz i nie mam z nim o to konfliktu. Tu i teraz jest mi dobrze.

Marta Licznerska twierdzi, że praca z dziećmi to wielka przygoda, w której nie ma czasu na nudę, rutynę, szablonowe działanie.

- Każdego dnia trzeba być przygotowanym na wszystko. Blaski? Siła. Moi wychowankowie dają mi ogromną radość, siłę i energię. Czasami mam wrażenie, że rozumiemy się bez słów. Wystarczy rzucić pomysł, a oni wiedzą co należy robić - opowiada nauczycielka. - To oni sprawiają, że nadal wiem czym jest spontaniczność, optymizm i potrafię cieszyć się z małych rzeczy. Cienie? Cienie też istnieją. Jest ich całkiem sporo. Jak w każdym zawodzie. Trzeba po prostu stawiać im czoła z nadzieją na słońce.

Marta Licznerska znajdowała się wczoraj na drugim miejscu w swojej kategorii.

Nowe kategorie

W kategorii edukacja wczesnoszkolna w Toruniu prowadziła w poniedziałek Małgorzata Peplińska z SP nr 18. Wśród nauczycieli klas IV-VIII i gimnazjum w powiecie najwyżej był Arkadiusz Wnykowski z SP w Łysomicach, a w Toruniu - Bernadetta Jankowska z SP nr 15. Spośród nauczycieli szkół średnich najwyżej plasowała się Anna Willa z VIII LO w Toruniu.

W tym roku docenimy także nauczycieli akademickich. Tu kandydaci rywalizują w kategorii wojewódzkiej. Wczoraj liderem był mgr inż. Maciej Rakowski z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, który zgromadził już ponad tysiąc głosów.

W plebiscycie konkurują też szkoły. Wczoraj w Toruniu prowadził ZS Specjalnych nr 26 z ul. Fałata, a w powiecie toruńskim - Szkoła Podstawowa w Grębocinie.

Zobacz także:


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo