Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po pierwsze: reagować

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Gdy spotka się osobę, która nie ma gdzie się podziać podczas mrozu, warto się nią zainteresować, nakarmić, można też zadzwonić po pomoc na policję lub straż miejską.

Gdy spotka się osobę, która nie ma gdzie się podziać podczas mrozu, warto się nią zainteresować, nakarmić, można też zadzwonić po pomoc na policję lub straż miejską.

<!** Image 3 align=none alt="Image 184747" sub="Toruńskie Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn ma nadkomplet lokatorów. Na zdjęciu panowie Tomasz i Ryszard Fot.: Grzegorz Olkowski">- Na dworze jest coraz chłodniej. Gdy wracałam do domu, zobaczyłam skulonego na klatce schodowej mężczyznę. Chyba bezdomny. Przyniosłam mu gorącą zupę i koc. Sąsiadka miała mi za złe, bo uważa, że bezdomny teraz stąd nie odejdzie. Co właściwie powinnam zrobić? - zastanawia się pani Gabriela z os. Młodych.

W Toruniu działa Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, które niedawno zmieniło siedzibę. Miejsc dla bezdomnych i ciepłego posiłku tam nie brakuje. Mimo wszystko nie każdy bez dachu nad głową chce tam trafić - po części dlatego, że obowiązuje zakaz picia alkoholu, co nie wszystkim odpowiada. I tak mają nadkomplet.

- Najwięcej osób było w sobotę i niedzielę, gdy zrobiło się bardzo zimno. Teraz 66 stałych miejsc jest zajętych. Oprócz tego dla 20 osób rozłożyliśmy materace. Gdyby trzeba było jeszcze dla kolejnej dwudziestki, znajdzie się schronienie - zapewnia Tomasz Jurkiewcz, kierownik schroniska.

<!** reklama>Straż miejska szacuje, że ponad 30 bezdomnych tuła się po bunkrach, pustostanach. Jak przyznaje Jarosław Paralusz, rzecznik municypalnych, trudno ocenić, ile takich osób przebywa w klatkach schodowych.

Na pewno jest więcej zgłoszeń od mieszkańców. Jak reagować? - Zawsze odruch, że się taką osobę nakarmi, jest pozytywny - podkreśla Tomasz Jurkiewicz. - Jeśli jednak chcemy bardziej pomóc, to lepiej zadzwonić, można anonimowo, na policję albo straż miejską, które odwiozą bezdomnego do schroniska. Oczywiście, o ile się zgodzi. Gdy bezdomny jest pod wpływem alkoholu, trafi do izby wytrzeźwień.

Jak dodaje Tomasz Jurkiewicz, nie wolno przejść obojętnie wobec leżącego człowieka na przystanku czy ulicy. On może zamarznąć i potrzebować pomocy medycznej.

- Ostatnio więcej niż kiedyś takich osób ma poważne problemy zdrowotne, choroby skóry, czy płuc - zaznacza kierownik Jurkiewicz. - Trafia do nas więcej niż kiedyś osób bezdomnych spoza naszej gminy, bo u nich nie ma żadnych schronisk.

Tutaj można się zgłosić

  • Miejsca dla bezdomnych w Toruniu: Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn ul. Skłodowskiej-Curie 82-84, tel. 56 623 33 36; ośrodek PCK, ul. Szczecińska 13, tel. 56 657 22 52; Monar- -Markot, ul. Dybowska 1, tel. 56 657 22 52; Toruńskie Centrum Caritas, Szosa Bydgoska 1 (dla kobiet), tel. 56 654 05 43; sygnały, tel. 112, 986

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska