Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[PO WYBORACH] Ewa Kopacz czeka na rywali

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Czy Ewie Kopacz uda się zachować stanowisko przewodniczącej PO?
Czy Ewie Kopacz uda się zachować stanowisko przewodniczącej PO? Grzegorz Olkowski
Czy po porażce wyborczej zmienią się władze w Platformie Obywatelskiej i jak głębokie będą te zmiany? Ewa Kopacz, Grzegorz Schetyna, Tomasz Siemoniak, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Borys Budka, Małgorzata Kidawa-Błońska - to tylko niektórzy spośród wymienianych jako kandydaci na lidera PO.

[break]
Zdaniem posła Tomasza Lenza, przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, w województwie kujawsko-pomorskim te i inne nazwiska to w tej chwili raczej kandydatury medialne. O tym, kto faktycznie stanie do walki o fotel przewodniczącego partii, zadecyduje wynik spotkania Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej. Rada zbierze się zapewne w przyszłym tygodniu. To ona zdecyduje o wyborze nowych władz - czy będzie to dotyczyć tylko stanowiska przewodniczącego partii, czy także władz kół, powiatów i regionów.

- Jestem daleki od totalnie krytycznej oceny wyniku Platformy w wyborach. Zdobyliśmy 24 procent głosów, jesteśmy drugą siłą polityczną w Polsce - podkreśla poseł PO.

Przypomina jednak, że Donald Tusk przed wyjazdem do Brukseli zawarł z Zarządem Krajowym PO umowę, że Ewa Kopacz pozostanie na stanowisku przewodniczącego do wyborów parlamentarnych, a po nich odbędą się wybory w partii.

- Osobiście nie mam nic przeciwko poddaniu się kolejnej weryfikacji, ale wybory władz w kołach, powiatach i regionach odbyły się niedawno, kadencja trwa dopiero rok. Poza tym wybór nowego przewodniczącego partii to kwestia kilku tygodni, a wybory na wszystkich szczeblach wymagałyby kilku miesięcy. Teraz, kiedy przechodzimy do opozycji i musimy szczególnie aktywnie zajmować się tym, co będzie się działo w parlamencie i kraju, nie mamy czasu na sprawy wewnętrzne.

Zdaniem lidera PO w regionie, o tym, kto zmierzy się z Ewą Kopacz i wystartuje w wyborach na stanowisko przewodniczącego partii, przekonamy się ostatecznie po decyzji Rady Krajowej, kiedy będzie wiadomo, czy odbędą się wybory na wszystkich szczeblach, czy tylko wybór przewodniczącego. W skład Rady Krajowej PO wchodzą wszyscy aktualni parlamentarzyści, posłowie i senatorowie oraz około stu delegatów wybranych w regionach, w sumie jest to około 300 osób.

Można się spodziewać, że pierwsze posiedzenie nowego parlamentu odbędzie się 10 listopada. Wtedy prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas obchodów Święta Niepodległości, 11 listopada, mogliby towarzyszyć już nowi marszałkowie Sejmu i Senatu. Jeśli taki będzie kalendarz wydarzeń, Rada Krajowa PO mogłaby zebrać się po pierwszym posiedzeniu Sejmu, 10 listopada wieczorem. Natomiast wybór przewodniczącego klubu parlamentarnego PO powinien odbyć się wcześniej, przed pierwszym posiedzeniem nowego Sejmu. Kto może nim zostać? - Czas pokaże - odpowiada enigmatycznie poseł Tomasz Lenz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska