Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja apeluje do dorosłych o ostrożność podczas pobytu nad wodą [PORADY]

oprac. ao
Grzegorz Olkowski
Dziś zakończenie roku szkolnego. Z tej okazji policja radzi, jak zachować się podczas letniego wypoczynku, by nie zamienił się w wakacyjny koszmar.

1. Wybieraj kąpieliska strzeżone – miejsca w których jest obecny ratownik i punkt medyczny, w razie wypadku gwarantujący natychmiastową pomoc.
2. Nie przeceniaj swoich sił – często młodzieży wydaje się, że są na tyle dobrymi pływakami, że mogą wypływać głęboko na nieznane wody.
3. Bez brawury – popisy, skoki na główkę w nieznanych miejscach, wzajemne podtapianie się – chwila nieuwagi i bardzo łatwo o wypadek.
4. Skoki na główkę w nieznanych miejscach – może okazać się, że jest za płytko lub na dnie coś leży (kamień, kłoda). Co roku tysiące młodych ludzi ginie lub staje się kalekami po takim skoku.
5. Zdecydowanie odradzamy kąpiele w rzece. Trzeba pamiętać, że rzeki SA wciąż żywe a ich dna zmieniają się i po kilku tygodniach może mieć już zupełnie inne ukształtowanie.
6. Zbyt szybkie wchodzenie do wody po jedzeniu lub opalaniu –to ryzyko zachłyśnięcia lub wstrząsu termicznego, najlepiej odczekać około 30 minut.
7. Ostrożność przy korzystaniu ze sprzętu wodnego – należy pamiętać o kamizelce ratunkowej. Lepiej unikać wzajemnego wyrzucania się z łódki, ponieważ bardzo łatwo o uraz głowy.
8. Nie pływaj sam – pływanie z drugą osobą zawsze zwiększa bezpieczeństwo. Przy nagłym skurczy jest w pobliżu osoba, które może wezwać pomoc lub sama jej udzielić.

Policja apeluje do dorosłych, aby zachowali szczególną czujność, gdy pod ich opieką znajdują się dzieci. Przypomina też, że dzieci do 7. roku życia mogą się znajdować na kąpielisku tylko w obecności dorosłego opiekuna.

Mundurowi odradzają także spożywanie alkoholu, zwłaszcza w wysokich temperaturach i przed pływaniem. Przypominają również, że korzystanie ze sprzętu wodnego do pływania - różnego rodzaju łódek, kajaków, pontonów i rowerów wodnych pod w wpływem alkoholu jest zagrożone karą.

- Pływanie po alkoholu jakimkolwiek sprzętem posiadającym silnik jest tak samo traktowane, jak prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. A to oznacza, że grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności. Pływanie małą łódką lub jachtem żaglowym również jest zagrożone, ale przede wszystkim holowaniem lub mandatem. Koszty odholowania sprzętu spoczywają oczywiście na nietrzeźwym, który prowadził łódkę. W sytuacji, gdzie bardzo ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i koncentracja lepiej unikać spożywania alkoholu - informuje policja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska