Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja ma się dobrze

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Policja chwali się wynikami najnowszych badań opinii publicznej. Według nich, 71 procent Polaków dobrze ocenia jej pracę. Znajduje się ona też w czołówce instytucji obdarzonych największym zaufaniem.

Policja chwali się wynikami najnowszych badań opinii publicznej. Według nich, 71 procent Polaków dobrze ocenia jej pracę. Znajduje się ona też w czołówce instytucji obdarzonych największym zaufaniem.

<!** Image 3 align=none alt="Image 187574" sub="Ponad 70 procent Polaków uważa, że policjanci dobrze wykonują swoją pracę [FOT.: JACEK SMARZ]">W pierwszej połowie marca tego roku Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło kolejną edycję badania instytucji publicznych.

- Oceny policji są stabilne i wysokie - czytamy w komunikacie Komendy Głównej Policji w Warszawie, opublikowanym również na stronach internetowych lokalnych garnizonów. - Pozytywnie na temat działalności wypowiada się większość ankietowanych (71 proc.), natomiast przeciwnego zdania jest jedna piąta respondentów (19 proc.). W porównaniu z wynikami z września 2011 roku odsetek dobrych ocen pozostaje na podobnym poziomie.<!** reklama>

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle. Choćby w naszej redakcji nie ma tygodnia bez alarmujących sygnałów od Czytelników. Że gdzieś grasują bandy wyrostków, ktoś został pobity i jest niebezpiecznie lub coś się działo niedobrego, a o interwencję funkcjonariuszy nie można się było doprosić.

- Podejrzewam, że może to brać się stąd, iż w przypadku takich sondaży ich uczestnikami są osoby, które nie miały nigdy bezpośredniego kontaktu z policją, nie zgłaszały niczego, nie były świadkami jakichś zdarzeń lub pokrzywdzonymi w nich - mówi dr Janusz Bojarski z Katedry Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Swoją wiedzę opierają na doniesieniach medialnych. Natomiast ci, którzy alarmują gazety, takie jak na przykład „Nowości”, wskazują na błędy policji lub skarżą się na jej działalność, były bezpośrednimi uczestnikami jakichś zdarzeń i mają negatywne odczucia.

<!** Image 4 align=none alt="Image 187577" >Komenda Główna przedstawia też wyniki odpowiedzi na inne pytanie w sondażu. Chodzi o to, które instytucje publiczne darzone są największym zaufaniem. Do wyboru było ich 29. Na przykład stacje telewizyjne i radiowe, parlament, urząd prezydenta, władze samorządowe, kościół rzymskokatolicki, związki zawodowe, ZUS i OFE, PKP, instytucje finansowe, wojsko, instytucje wymiaru sprawiedliwości. Policja znalazła się w tym rankingu na piątej pozycji i polepszyła swoją pozycję w stosunku do edycji z września 2011, kiedy znajdowała się na szóstym miejscu. Wyżej od niej znajdują się tylko niektóre stacje telewizyjne i radiowe.

- Taka struktura tej listy tylko potwierdza moją tezę, że uczestnicy sondażu czerpią swą wiedzę na temat działalności tej instytucji ze środków masowego przekazu, a w nich policja, moim zdaniem, ma - mimo wszystko - dobry PR - dodaje dr Bojarski.

Władze policji chwalą się również, iż w pytaniu o zaufanie do tej instytucji, odsetek pozytywnych wskazań dotyczący tej służby jest dwukrotnie większy niż na przykład prokuratury.

- Ta instytucja z kolei ostatnio pokazywana jest w negatywnym świetle - tłumaczy dr Bojarski. - Choćby w przypadku sprawy Madzi z Sosnowca, próby samobójstwa prokuratora wojskowego przed kamerami, czy więzień CIA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska