Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł budowy nowego ogólniaka w lewobrzeżnym Toruniu wciąż wzbudza wiele kontrowersji

Justyna Wojciechowska-Narloch
Niż demograficzny, brak chętnych, niepotrzebna inwestycja – takie argumenty przeciwko koncepcji powrotu liceum na lewobrzeże wysuwają niektórzy nasi Czytelnicy. Są też tacy, którzy pomysł popierają.

<!** Image 3 align=none alt="Image 218691" sub="W budynku przy ul. Hallera, który obecnie zajmuje ZS nr 14 do 1991 roku funkcjonowało III LO [Fot.: Jacek Smarz]">

Niż demograficzny, brak chętnych, niepotrzebna inwestycja – takie argumenty przeciwko koncepcji powrotu liceum na lewobrzeże wysuwają niektórzy nasi Czytelnicy. Są też tacy, którzy pomysł popierają.

Pod koniec lipca pojawiła się informacja, że budowana od podstaw szkoła ponadgimnazjalna miałaby powstać na terenach powojskowych przy ul. Strzałowej. Miasto prowadzi w tej sprawie zaawansowane negocjacje z Agencją Mienia Wojskowego. W zamian za lokalizację na lewobrzeżu wojskowi dostaliby teren w innej części Torunia. Te informacje wywołały burzę m.in. w lokalnym środowisku oświatowym. <!** reklama>

- Kilka miesięcy temu na poważnie rozważano likwidację dwóch ogólniaków we wschodniej części miasta, trzeci wygaszono. Pozostałe muszą ostro walczyć o każdego ucznia. Nie rozumiem jak w tej sytuacji można w ogóle myśleć o budowie nowej szkoły ponadgimnazjalnej – oburza się polonistka z jednego z toruńskich liceów. - Rolą władz jest chyba ratowanie tego, co już istnieje, a nie wyrzucanie pieniędzy w błoto.

- Kto pośle swoje dziecko do szkoły, o której kompletnie nic nie wiadomo – pyta Czytelniczka z ul. Poznańskiej. - Ja na pewno bym tego nie zrobiła. Wolę, żeby syn dojeżdżał przez wiecznie zakorkowany most niż miałby uczyć się w byle jakim liceum.

O liceum na lewobrzeżu głośno zrobiło się w ubiegłym roku. W czerwcu 2012 urzędnicy przeprowadzili nawet konsultacje z mieszkańcami tej części miasta. Zaproponowali wówczas trzy możliwe rozwiązania. Najbardziej prawdopodobnym z nich i jednocześnie najtańszym (4 mln zł) było dobudowanie dodatkowego skrzydła przy Zespole Szkół nr 14 przy ul. Hallera. Wariant drugi to utworzenie szkoły od podstaw właśnie przy ul. Strzałowej. Koszt inwestycji oszacowano na 14 mln zł, a termin uruchomienia szkoły to najwcześniej rok 2020. Trzeci wariant – bezkosztowy – to tymczasowe odstąpienie od planów powołania liceum aż do momentu oddania do użytku nowego mostu oraz remontu istniejącej przeprawy.

- Uważam, że ta część miasta szybko się rozwija, przybywa mieszkańców z dziećmi. Nie wierzę, by nie znaleźli się chętni do nowego ogólniaka - zabiera głos Małgorzata, mieszkanka ul. Brązowej.

Warto dodać, że do 1991 roku na lewobrzeżu działało III LO. Ówczesne wadze zdecydowały o przeniesieniu go na Skarpę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska