Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Popularna „gumka” nadal wiedzie prym wśród metod antykoncepcji

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Dr Krystyna Modrzewska poleca parom antykoncepcją hormonalną
Dr Krystyna Modrzewska poleca parom antykoncepcją hormonalną Sławomir Kowalski
28 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Prezerwatywy. To popularny w Polsce środek antykoncepcyjny, ale zanim z niego zrezygnujemy i będziemy świętować, warto pomyśleć o innym zabezpieczeniu.

[break]
Przyzwyczajenie, powszechna dostępność i popularność to główne kryteria, którymi posługujemy się wybierając metodę antykoncepcji. Do najczęściej wybieranych metod należą prezerwatywy, pigułki lub kalendarzyk. Tak wynika z badań TNS Polska, przeprowadzonych w kwietniu tego roku na grupie 400 kobiet w wieku od 20 do 40 lat. Badania były realizowane w ramach kampanii informacyjnej „Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji”. Jak informuje Karolina Krzysik-Klemanów z firmy Marketing & Communications Consultants, 97 procent badanych kobiet zna prezerwatywę jako metodę antykoncepcji, ale tylko 43 procent je stosuje.

- Popularna „gumka” nadal jednak wiedzie prym wśród metod antykoncepcji wybieranych przez Polki i Polaków. I rzeczywiście, ma ona swoje plusy, chociażby takie, jak ochrona przez chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ma także negatywne cechy, które powodują, że nie wszystkie pary chętnie z niej korzystają. Badane kobiety wśród najczęściej wymienianych złych stron prezerwatywy wskazywały wymóg współdziałania partnera, wysokie ryzyko zajścia w ciążę w sytuacji błędu w stosowaniu i… brak dyskrecji - mówi Karolina Krzysik-Klemanów.

Prezerwatywa to dobry środek antykoncepcyjny dla osób, które mają nowego partnera. - dr Krystyna Modrzewska

Dziś wszystkie pary na świecie mają okazję, by zmienić rodzaj stosowanego zabezpieczenia i zastąpić prezerwatywę innym środkiem antykoncepcyjnym, który chroni nie tylko przed ciążą. O tym, że prezerwatywa ma swoje wady i dlaczego warto ją zastąpić, mówi też doktor Krystyna Modrzewska, ginekolog z Torunia.

- Prezerwatywa to mało skuteczna metoda antykoncepcji w przypadku stałych partnerów. To dobry środek, jeśli mamy nowego partnera, ponieważ chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale już nie zabezpiecza przed wirusem HPV. Tu wystarczy dotyk, by nastąpiło zarażenie - opowiada dr Krystyna Modrzewska.

Ginekolog podkreśla, że jej pacjentki najczęściej wybierają antykoncepcję hormonalną (tabletki, plastry i krążki), która jest skuteczna, a dodatkowo zdrowsza, ponieważ każda kobieta, która ją przyjmuje, musi regularnie odwiedzać swojego lekarza ginekologa i wykonywać badania kontrolne. Poza tym ma też większą przyjemność z miłosnych uniesień z partnerem, ponieważ nie musi się bać.

- Środki hormonalne są stosowane na świecie od lat 60. i jeśli są dobrze dobrane, nie mają prawa szkodzić. Niestety, nadal zdarza mi się słyszeć, że pary jako metodę antykoncepcyjną uznają stosunek przerywany. Przyjemności z tego niewiele, a za to dużo stresu - dodaje dr Krystyna Modrzewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska