Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porada prawna: Dzieci z poprzedniego małżeństwa będą miały prawo do zachowku

red
adw. Mariusz Lewandowski,  Izba Adwokacka w Toruniu
adw. Mariusz Lewandowski, Izba Adwokacka w Toruniu Sławomir Kowalski
Pytań o zachowek zadają Czytelnicy dużo. Sytuacje jednak potrafią się mocno od siebie różnić, dlatego adwokaci proszą, by przy ich opisie pamiętać o datach. Szczególnie, gdy w tle są darowizny...

[break]
- Od 1975 do 1991 żyłem w konkubinacie, w roku 1975 otrzymałem mieszkanie spółdzielcze. W roku 1983 wykupiłem je na własność. W roku 1991 poślubiłem moją konkubinę. W 2000 roku przekazałem mieszkanie aktem darowizny mojej poślubionej żonie (byłej konkubinie). Z poprzedniego małżeństwa posiadam dwoje dzieci, czy po mojej śmierci należy im się zachowek? - takie pytanie nurtuje naszego Czytelnika.

- Zachowek to roszczenie, które przysługuje zstępnym, małżonkowi i rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, gdyby spadkodawca nie sporządził testamentu.

Zgodnie brzmieniem z art 991.§ 1 k.c. ’’prawo do zachowku przysługuję zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). § 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, czy w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Zatem roszczenie o zachowek przysługuje żonie oraz dzieciom z poprzedniego małżeństwa, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, gdyby nie został sporządzony testament na wypadek śmierci.

Art. 994.§ 1 k.c. stanowi, iż ’’przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.’’

W przedstawionym stanie faktycznym mimo, że od dnia przekazania żonie aktem darowizny mieszkania upłynęło 10 lat, to w nakreślonej sytuacji nie można zastosować instytucji z art 994. § 1 k.c., ponieważ stosownie do tego artykułu darowizny uczynione spadkodawcom oraz osobom uprawnionym do zachowku dolicza się do spadku bez względu kiedy zostały dokonane.

Zatem dzieci mają prawo dochodzić roszczenia z tytułu zachowku na podstawie art. 911 k.c. z uwzględnieniem tejże darowizny. Wymaga podkreślenia, że istnieje możliwość pozbawienia prawa do zachowku przez spadkodawcę (wydziedziczenie) w drodze testamentu. Przepisy prawa przewidują powody wydziedziczenia, na które spadkodawca może się powołać w dokumencie testamentu. O tym - niedługo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska