Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrójny powód SP 13 do świętowania

Justyna Wojciechowska-Narloch
Szkoła Podstawowa nr 13 istnieje na Bydgoskim Przedmieściu od 79 lat. Wczoraj świętowano tam aż trzy jubileusze

<!** Image 3 align=none alt="Image 222972" sub="We wtorek na Bydgoskim Przedmieściu było wyjątkowo radośnie. A to za sprawą uczniów Szkoły Podstawowej nr 13, świętujących wczoraj aż trzy jubileusze
Fot.: Grzegorz Olkowski">

Katarzyna Dowbor, dziennikarka; ks. Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II i muzyk Tomek Kamiński - to niektórzy znani absolwenci SP 13. Podstawówka obchodzi aż trzy jubileusze.

We wtorek na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu było wyjątkowo radośnie. A to za sprawą dzieci maszerujących po dzielnicy w towarzystwie orkiestry dętej. To uczniowie SP 13, którzy do świętowania mieli aż trzy powody. <!** reklama>

- Mamy 79-lecie szkoły na Bydgoskim Przedmieściu, 50-lecie jej istnienia w obecnym budynku i 15-lecie nadania imienia Jana Pawła II - chórem odpowiadały dzieci z „trzynastki”.

Pierwszy dzwonek w SP 13 zabrzmiał w roku szkolnym 1934/35. Wówczas placówka mieściła się w budynku przy ul. Sienkiewicza i miała 500 uczniów, z którymi pracowało tylko 9 nauczycieli.

Kolejne lokalizacje podstawówki to m.in. ul. Rybaki i Bydgoska. Dopiero w roku szkolnym 1963/64 „trzynastka” otrzymałaa swój obecny budynek przy ul. Krasińskiego. Miał to być żywy pomnik na tysiąclecie państwa polskiego.

- Te wszystkie jubileusze to oczywiście czas refleksji. Najbardziej nas cieszy, że chodzą tu całe pokolenia, dziadkowie naszych obecnych uczniów z rozrzewnieniem wspominają swoich nauczycieli. I zwracają uwagę na wyjątkową atmosferę współpracy i wzajemnego zrozumienia - mówi Zbigniew Masłoń, od 22 lat dyrektor SP 13.

W tatach 60. i 70. ubiegłego stulecia „trzynastka” była wzorcową placówką, z wysokim poziomem nauczania i sukcesami sportowymi. Nadano jej imię Janka Krasickiego, młodzieżowego działacza komunistycznego i doskonale wyposażono w pomoce dydaktyczne. Władze z dumą pokazywały szkołę międzynarodowym delegacjom.

Podstawówka dostała też tytuł szkoły wiodącej, co w tamtych czasach było dużym wyróżnieniem. W jej murach nauczycielskiej profesji uczyli się studenci UMK oraz Studium Nauczycielskiego.

Szkoła - mimo braku boiska sportowego i pełnowymiarowej sali gimnastycznej - była potęgą w koszykówce, miała własny chór i drużynę harcerską. Podczas wyżu lat 80. uczyło się w „trzynastce” ponad 1,4 tys. dzieci, z którymi pracowała setka nauczycieli.

- 15 lat temu nasza placówka weszła na zupełnie inne tory. Przyjęliśmy imię Jana Pawła II, co z perspektywy czasu wydaje się być ruchem wyjątkowo trafionym. Papież Polak to idealny patron dla naszego środowiska, to autorytet, z którego można czerpać całymi garściami - dodaje Zbigniew Masłoń.

Dziś w toruńskiej „trzynastce” wraz z oddziałami zerowymi jest ok. 300 dzieci. Uczą się one pod kierunkiem 33 nauczycieli. Podstawówka stawia na współpracę z innymi szkołami mającymi tego samego patrona. W Toruniu współdziała m.in. z V LO oraz Gimnazjum nr 3, organizując wspólnie konkurs poezji Karola Wojtyły.

- Nasze plany na przyszłość związane są teraz z uroczystościami zaplanowanymi w Rzymie na 27 kwietnia 2014. Będziemy się starali być tam obecni - mówi dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska