Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebni są wolontariusze do opieki nad niepełnosprawnymi ewakuowanymi z Ukrainy

Ryszard Warta
Ryszard Warta
Ewakuowani z Ukrainy znaleźli schronienie w budynkach szpitala psychiatrycznego przy ulicy Skłodowskiej-Curie w Toruniu
Ewakuowani z Ukrainy znaleźli schronienie w budynkach szpitala psychiatrycznego przy ulicy Skłodowskiej-Curie w Toruniu Grzegorz Olkowski
Duża grupa podopiecznych z jednego z domu opieki dla niepełnosprawnych intelektualnie na Ukrainie znalazła schronienie w Toruniu. Trwa praca nad zorganizowaniem ich pobytu i odpowiedniej opieki. Bardzo potrzebni są wolontariusze z doświadczeniem w pracy z osobami ciężko chorymi.

Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Spacerkiem po Chełmińskim i Mokrem

od 16 lat

O tej sprawie już informowaliśmy, przypomnijmy więc, że do Polski ewakuowani zostali podopieczni domu opieki dla osób dotkniętych niepełnosprawnością intelektualną w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy.

Dramatyczna podróż do Polski

Po dramatycznej podróży do Polski, grupa trafiła najpierw w okolice Warszawy, potem do powiatu żnińskiego. Stan podopiecznych wymaga jest jednak specjalnych warunków i wsparcia, stąd decyzją marszałka województwa Piotra Całbeckiego w porozumieniu z wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem, cała grupa trafiła do Torunia i ulokowana została w budynkach szpitala psychiatrycznego przy ul. Skłodowskiej-Curie, zwolnionych po tym, jak oddziały przeniesione zostały do nowego kompleksu szpitalnego na Bielanach.
Grupa jest duża: 60 chłopców i mężczyzn w wieku od 8 do 32 lat. Stopień ich niepełnosprawności jest zróżnicowany, są też wśród nich osoby w najcięższym stanie, zupełnie niesamodzielne, leżące. Do tego dochodzi część opiekunów i rodzin podopiecznych, którzy razem z nimi dotarli do Polski - łącznie to 90 osób.

Polecamy

Przygotowanie odpowiedniej opieki wymaga pracy od zupełnych podstaw. Sam dach nad głową to o wiele za mało.
- W tej chwili na przykład trwa odtwarzanie i porządkowanie niezbędnej kartoteki medycznej - mówi Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

Potrzebni wolontariusze

Konieczne jest ustalenie formalnych i prawnych zasad opieki nad tą grupą. Być może konieczne będzie powołanie przez samorząd województwa placówki opiekuńczej która przejmie tych chorych. Trzeba będzie nadać numery pesel podopiecznym, w grupie są także dzieci, do rozstrzygnięcie będzie więc sprawa ich nauki. Podobnych problemów do rozwiązania jest oczywiście znacznie więcej.

W tej chwili bardzo potrzebni są wolontariusze do pomocy przy opiece nad chorymi. Część z nich już pracuje. Bardzo pomagają siostry zakonne z Chełmna i Torunia, na co dzień pracujące z niepełnosprawnymi. Przyda jednak każda para rąk: poszukiwani są lekarze, pielęgniarki, opiekunowie medyczni, osoby z doświadczeniem w opiece nad ciężko chorymi. Telefon kontaktowy: 500 891 805.
Polecamy nasze grupy na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska