Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozdrowienia z Kopernikiem w tle, czyli pocztówek czar

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Taki żartobliwy obrazek z Rynku Staromiejskiego Torunia nocą przedstawia jedna ze starych kartek pocztowych prezentowanych na nowej wystawie w Domu Mikołaja Kopernika
Taki żartobliwy obrazek z Rynku Staromiejskiego Torunia nocą przedstawia jedna ze starych kartek pocztowych prezentowanych na nowej wystawie w Domu Mikołaja Kopernika Archiwum Muzeum Okręgowego
Najstarsze i najciekawsze pocztówki kopernikańskie można oglądać w oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu obok pamiątek po astronomie.

[break]
Przede wszystkim oglądamy Toruń, widziany także z przymrużeniem oka, z kamieniczkami przy Rynku, powyginanymi jak krzywy domek w Sopocie, i księżycem pykającym fajkę. Ale są też wizerunki warszawskiego pomnika astronoma, pocztówki z Fromborka i Tarnowa, a nawet z willą przy ulicy Kopernika w Truskawcu, popularnym przed wojną kurorcie pod Lwowem.

Wyjęte z magazynu

Około osiemdziesięciu kartek pocztowych związanych tematycznie z postacią najsławniejszego torunianina znajdzie się na wystawie otwieranej dziś w Domu Mikołaja Kopernika.

Zostały wybrane z bogatego zbioru pocztówek należącego do Muzeum Okręgowego w Toruniu. Okazja ich oglądania nie trafia się często - na co dzień znajdują się w muzealnym magazynie.

- Wybrałam najstarsze, w tym z XIX wieku, czyli z okresu, gdy kartki pocztowe weszły do użytku - mówi Magdalena Dembek, kuratorka wystawy. - Przeważają jednak pocztówki z początków XX stulecia. Choć nie było wówczas barwnej fotografii, wystawa nie jest czarno-biała. Są pocztówki podkolorowane, są takie, w których wykorzystano litografię.

Pocztówka z księżycem, który się błogo uśmiecha nad falującym toruńskim Rynkiem, nie jest jedynym tego typu, niekoniecznie realistycznym wizerunkiem Torunia i - jak mówi kuratorka - niejedynym przykładem świadomej promocji miasta na karcie pocztowej.

Zanim wymyślono MMS

Większość z wybranych na wystawę kartek ktoś kiedyś komuś wysłał. Możemy niedyskretnie tę cudzą korespondencję przeczytać (cóż, za pośrednictwem odkrytek raczej nie przekazywano intymnych sekretów ani tajemnic państwowych...).

- Pokazujemy drugą stronę niektórych pocztówek, żeby można było poczytać, co na nich pisano. Wybrałam głównie korespondencję po polsku - dodaje Magdalena Dembek. - Ale jest też kilka wydawnictw nieprzeznaczonych do wysyłki, jak kartka z 1894 roku, złożona z dwóch podklejonych tekturką zdjęć.

Wystawa pt. „Pocztówki kopernikańskie” ma m.in. przybliżyć dawną turystykę. A przy okazji uświadomić współczesnym, że posyłanie pozdrowień na kartkach z widokami kiedyś tak powszechne zanika. Bo kartki zastępujemy dzisiaj SMS-ami, MMS-sami czy też e-mailami...

Wystawę można oglądać od dziś do 8 lutego w Domu Kopernika w godzinach 10-18. Bilety są po 11 i 8 zł. W środy wstęp jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska