Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie o świcie

Joanna Pociżnicka
Zgłoszenie o zgromadzeniu złożyła Rada Powiatowa SLD w wielkiej tajemnicy. Sam wiec ma trwać zaledwie 15 minut, a spotkanie odbędzie się o 5.45.

Zgłoszenie o zgromadzeniu złożyła Rada Powiatowa SLD w wielkiej tajemnicy. Sam wiec ma trwać zaledwie 15 minut, a spotkanie odbędzie się o 5.45.

<!** Image 3 align=none alt="Image 188821" sub="Tablica Juliana Nowickiego była stałym punktem spotkań toruńskiej lewicy z okazji Święta Pracy. W tym roku po raz ostatni Fot.: Jacek Smarz">O tajemniczym zgromadzeniu dowiedzieliśmy się przypadkiem, ponieważ jego termin a także konkretna godzina do końca były utrzymywane w tajemnicy.

- Do Urzędu Miasta wpłynęło tylko jedno zgłoszenie o 15-minutowym zgromadzeniu - przyznaje Aleksandra Iżycka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Torunia.

- Odbędzie się pod tablicą Juliana Nowickiego, 1 maja od godz. 5.45 do 6.00, podczas którego złożone zostaną kwiaty - dodaje.

Zgłaszającym jest Rada Powiatowa SLD w Toruniu.

Czemu jednak politycy lewicy zdecydowali się na organizację zgromadzenie o tak wczesnej porze? Oficjalnym powodem jest wyjazd członków SLD do Warszawy.

- My pracujący jesteśmy przyzwyczajeni do porannego wstawania - mówi Marek Jopp, sekretarz Rady Powiatowej SLD w Toruniu.

<!** reklama>- Jedziemy na obchody centralne do Warszawy, w związku z tym planujemy krótkie zgromadzenie pod tablicą Juliana Nowickiego, na chwilę przed wyjazdem.

Według naszych informacji w spotkaniu ma uczestniczyć około 100 osób, a zgromadzenie ma być zabezpieczane przez policję i straż miejską.

- Funkcjonariusze będą zabezpieczać wiec pod kątem utrzymania ładu i porządku - wyjaśnia Wioletta Dąbrowska, rzecznik prasowy Miejskiej Komendy Policji w Toruniu.

Wątpliwe jednak, by o tak wczesnej porze komuś chciało się je zakłócać. Dlaczego członkowie SLD zdecydowali się jedynie na tak symboliczny gest? Nie wiadomo, ale do tej pory Święto Pracy było obchodzone hucznie, a rozpoczynał je zwykle uroczysty pochód.

- Powoli nie ma już czego świętować - uważa Paweł Załęcki, socjolog z UMK. - Tak naprawdę coraz mniej osób pamięta te słynne pochody pierwszomajowe, z których radość czerpały jedynie dzieci. Dzisiaj święto przestało być świętem i nawet sama lewica nie widzi chyba większej potrzeby zagospodarowania tego dnia - dodaje.

Dlatego też z hucznych obchodów zrezygnawał Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także Ruch Palikota. Członkowie obu partii wyjadą na uroczystości w Warszawie.

W Toruniu moment jest o tyle historyczny, że do tej pory tablica pamieci Juliana Nowickiego była stałym punktem w uroczystościach z okazji Święta Pracy. W tym roku członkowie SLD po raz ostatni złożą kwiaty w starym miejscu, czyli przy alei Solidarności. Potem tablica zostanie przeniesiona na cmentarz komunalny. Nie wiadomo jednak, czy nowe miejsce zyska aprobatę i członkowie lewicy będą tam przyjeżdżać. A może nie ma już komu świętować?

Święto Pracy, czyli wiwat 1 maja

  • Jest to międzynarodowe święto klasy robotniczej obchodzone od 1890 roku. Upamiętnia strajk robotników w Chicago w 1886 r.
  • W czasach PRL pochody były propagandowymi demonstracjami poparcia ówczesnych władz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska