Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca prawie pewna

Justyna Wojciechowska-Narloch
Cukiernik, fryzjer, murarz, mechanik samochodowy bądź sprzedawca - m.in. w takich zawodach kształcą Ochotnicze Hufce Pracy. Oferta skierowana jest do młodzieży, która nie ma sukcesów w swoich szkołach.

Cukiernik, fryzjer, murarz, mechanik samochodowy bądź sprzedawca - m.in. w takich zawodach kształcą Ochotnicze Hufce Pracy. Oferta skierowana jest do młodzieży, która nie ma sukcesów w swoich szkołach.

<!** Image 2 align=none alt="Image 191148" sub="Praktyki zawodowe uczniów odbywają się zarówno w warsztatach jak i profesjonalnych zakładach / Fot.: Nadesłana">- OHP jest alternatywą dla młodych ludzi, którzy nie mają możliwości czy zwyczajnie ochoty uczestniczyć „w walce o status licealisty”, natomiast chcą zdobyć zawód, uczyć się go w najlepszych zakładach pracy pod okiem najlepszych rzemieślników. Nie zamierzają też zasilać grupy młodych bezrobotnych, tylko chcą rozpocząć pracę zarobkową jako dobrze przygotowany, rzetelny specjalista - tłumaczy Violetta Wieczerzak, komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Toruniu.

W kończącym się właśnie roku szkolnym z oferty OHP w mieście korzystało dokładnie 285 osób. Zdecydowana większość uczyła się w gimnazjum, inni w zasadniczej szkole zawodowej, a jeszcze inni zdobywali zawód w formie kursów.

<!** reklama>Profesje, których można się uczyć w OHP są bardzo atrakcyjne. Placówka kształci kucharzy, piekarzy, cukierników, sprzedawców, fryzjerów, murarzy, malarzy, monterów zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, mechaników samochodowych oraz lakierników.

Praktyki zawodowe uczniowie odbywają zarówno w warsztatach na terenie Hufca, jak i w profesjonalnych zakładach w całym regionie.

- Uczniowie, którzy nie uzyskują pozytywnych wyników w nauce w szkołach macierzystych, którzy kilkakrotnie powtarzali klasy i tak naprawdę nie rokują na pozytywne zakończenie edukacji, mają szanse w OHP - przekonuje Violetta Wieczerzak. - Odbywając przyuczenie do zawodu, zarabiając często pierwsze w swoim życiu pieniądze, przy wsparciu grona pedagogicznego realizują program gimnazjum. Otrzymując świadectwo ukończenia gimnazjum, jednocześnie otrzymując zaświadczenie o ukończeniu przyuczenia do zawodu.

Tym właśnie różni się uczestnik OHP od typowego gimnazjalisty. Jak pokazują doświadczenia młodzieży, która ukończyła naukę w OHP, znalezienie pracy potem nie jest trudne.

Hufiec czeka na młodzież

Toruński Hufiec w roku szkolnym 2012/2013 zaprasza młodzież, która ukończyła 15 lat, ale nie osiągnęła jeszcze pełnoletności. Możliwa jest nauka w gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej oraz podczas kursów.

Siedziba Hufca mieści się przy ul. Poznańskiej 11/13, a biura czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 7.45-18. Informacje uzyskać można także dzwoniąc pod numer 56 654-70-68, wew. 28..

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska